„NA PEWNO MAM RACJĘ WAKACJE BĘDĄ ZNÓW”

    
    Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2012/2013 prowadziła uczennica kl. VI Julia Nowak. Rozpoczęła od powitania wszystkich zebranych, wśród których była zaproszona przez nas pani poseł Anna Nemś wraz z panią dyrektor biura poselskiego. W dalszej części uroczystości pani dyrektor wręczyła odznakę prymusa szkoły podstawowej, którą otrzymała Natalia Grabowska, natomiast prymusem gimnazjum została Weronika Bartos. Ich rodzice odebrali listy gratulacyjne. Absolwenci, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem odebrali je w obecności całej społeczności szkolnej. Uczniowie kl. VI zaprezentowali krótki program artystyczny pt. „Ale to już było …” Następnie wraz z uczniami kl. III gimnazjum złożyli podziękowania wszystkim nauczycielom za to, że „…często wbrew ich woli uparcie udowadniali im, że wiedza jest wielka, ciekawa i nieskończona”. Złożyli również podziękowania pozostałym pracownikom szkoły. Uczniowie kl. V i klas II gimnazjum pożegnali absolwentów wręczając im upominki. Na zakończenie uroczystości dyrekcja, grono pedagogiczne oraz uczniowie pożegnali panią Marię Sajdak – Szumarę nauczycielkę historii i wiedzy o społeczeństwie, która w tym roku odchodzi na emeryturę.
Kończąc rok szkolny 2012/2013 życzymy wszystkim udanych wakacji.

SZLAKIEM PIERWSZYCH PIASTÓW

    
    Poznań, Pobiedziska, Gniezno, Biskupin, Wenecja, Żnin, Lubostroń, Kruszwica to trasa, którą przebyła grupa uczniów naszej szkoły podczas wycieczki w dniach 24 – 26.06.2013 r. Klimat dawnych czasów ukazały nam zadbane oryginalnie pomalowane kamieniczki poznańskiej Starówki. Jasne zdobnictwo kościoła prezentującego barok polski bardziej podobał nam się niż wystrój kościoła ukazujący cechy baroku włoskiego. Oczywiście nie mogliśmy ominąć rekreacyjnej części Poznania – Malty, gdzie podziwialiśmy tor regatowy i bawiliśmy się na torze saneczkowym i pontonach. O początkach powstania państwa polskiego dowiedzieliśmy się oglądając film i eksponaty w Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, gnieźnieńskie zabytki sakralne (Katedra i Drzwi Gnieźnieńskie) oraz miniatury budowli Szlaku Piastowskiego i Wielkopolski w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach. Duchy praprzodków z osady w Biskupinie towarzyszyły nam podczas zwiedzania rekonstrukcji ich chat  i wałów obronnych. Mieliśmy możliwość docenić trud Piastów wytwarzających samodzielnie: ubrania, sprzęty domowe, ozdoby, żywność, broń. My własnoręcznie ubijaliśmy śmietanę na masło i piekliśmy bułki. Pałac w Lubostroniu ukazał nam piękne wnętrza, których użyteczność podporządkowano walce z zaborcą (przejścia podziemne umożliwiające ucieczkę ukrywających się patriotów).
Po podróży kolejką wąskotorową i krótkiej wizycie przy ruinach zamku w Wenecji zwiedziliśmy Mysią Wieżę w Kruszwicy, skąd rozpościerały się wspaniałe widoki na jezioro Gopło. W drodze powrotnej na chwilę zawitaliśmy w Licheniu.

ZIELONA SZKOŁA 2013

    
    Uczniowie klasy III przebywali na „zielonej szkole” w nadmorskiej miejscowości Jastrzębia Góra. Podczas pobytu nad morzem byli na wycieczkach w Gdyni i Gdańsku, we Władysławowie oraz w Helu.  W Helu mogli obserwować tresurę fok i odbyli rejs statkiem po Zatoce Puckiej. W Gdańsku wzięli udział w zajęciach edukacyjnych w Instytucie Techniki i zobaczyli z bliska stadion piłkarski, na którym były rozgrywane mecze podczas ME w piłce nożnej. Poznali florę i faunę mórz i oceanów w Akwarium Gdyńskim oraz spotkali największe wieloryby, przerażające rekiny, olbrzymie żółwie, przesympatyczne delfiny, wesołe orki i wiele innych zwierząt morskich w Ocean Parku we Władysławowie. Odwiedzili też pracownię bursztynnika, gdzie dowiedzieli się, jak powstał bursztyn. W czasie pobytu nad morzem dzieci brały udział w  różnorodnych konkursach z nagrodami. Wszyscy zadowoleni i zdrowi, ale stęsknieni za rodzicami,  wrócili do domów z torbami pełnymi pamiątek.

WYCIECZKA ROWEROWA 

    
    14.06.2013 r. uczniowie kl. IV b po otrzymaniu karty rowerowej wybrali się na wycieczkę rowerową zorganizowaną przez pana W. Ptaka do Podzamcza. Pogoda dopisała. Celem wyjazdu było poznanie najbliższej okolicy, rozwijanie zainteresowania turystyką rowerową oraz kształtowanie nawyku aktywnego wypoczynku. Niewielu spośród uczestników wycieczki, przejechało dotychczas jednorazowo więcej niż kilka kilometrów, każdy mógł więc sprawdzić swoje umiejętności i siły zwłaszcza podczas jazdy po trudnym terenie. Gdy dojechali na miejsce, odpoczywali przy ognisku, piekli kiełbaski. Atrakcją było też podziwianie tych, którzy wspinali się po skałkach.  Po powrocie wszyscy byli zmęczeni, ale zadowoleni z wyprawy.

ŚWIĘTO SZKOŁY 2013 

    
    Tak jak od kilku lat, tak i w tym roku 28 maja 2013 roku odbyło się Święto Szkoły. Uroczystość rozpoczęła się akademią z programem pt. „Czy znamy tę postać”? Po występie artystycznym zaproszeni goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie udali się na poczęstunek, po którym wszyscy mieli przyjemność usłyszeć grę Orkiestry Garnizonowej Wojsk Lądowych z Krakowa. Później nastąpiła część sportowa pod hasłem: „Nie ma mistrzów. Nikt nie jest najlepszy. Wszyscy jesteśmy zwycięzcami. Wystarczy w każdej walce pokazać maksimum swoich możliwości”, podczas której uczniowie i absolwenci naszej szkoły zaprezentowali swoje umiejętności z zakresu sztuk walki, następnie drużyny: przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum uczestniczyły w turniejach sportowych (skok w worku, bieg z gazetą, skok dodawany,  przenoszenie piłeczki). Ogromną atrakcją były nasze Cheerlederki, występujące między turniejami.   
W trakcie drugiej części spotkania działała loteria fantowa, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że główną nagrodą był rower (trafił w ręce uczennicy klasy VI Julii Szczerby). Chętnym dzieciakom pani M. Szymczyk ozdabiała twarz kolorowymi rysunkami, a dla uczestników uroczystości czekała strażacka grochówka oraz popcorn.
Z okazji Święta Szkoły dziękujemy i życzymy wiele dobra, szczególnie dzieciom z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka.


XXI OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH 

    
    Od 24 do 26 maja w Gnieźnie odbył się XXI Ogólnopolski Zlot Szkół Sienkiewiczowskich. W tym roku naszą szkołę reprezentowali Natalia Grabowska z kl. VI oraz Grzegorz Przybylik z kl. II b gimnazjum pod opieką pani J. Szoty. Na początku jak na każdym zlocie nastąpił przemarsz uczestników zlotu przez miasto – z Miejskiego Ośrodka Kultury pod pomnik Bolesława Chrobrego, gdzie władze miasta powitały uczestników, wykonane zostało wspólne zdjęcie zlotowiczów, a następnie wszyscy udali się do auli I LO. Tam nastąpiło uroczyste otwarcie zlotu, wystąpienie zaproszonych gości oraz podsumowanie konkursów. Wieczorem w MOK-u odbyła się dyskoteka dla uczniów.   Drugiego dnia zlotu uczestnicy zwiedzali Gniezno (katedrę, Muzeum Początków Państwa Polskiego) oraz Biskupin i skansen w Dziekanowicach. Po zwiedzaniu miała miejsce impreza plenerowa. W niedzielę na zakończenie zlotu – w katedrze odbyła się msza w intencji zlotowiczów.

ŁOWCY AUTOGRAFÓW W WARSZAWIE 

    
    15 – 17.05.2013 r. kl. VI pod opieką M. Chmury i J. Szoty pojechała na wycieczkę do Warszawy pociągiem, a tam przemieszczali się środkami komunikacji miejskiej (metro, tramwaj, autobus). Zwiedzanie rozpoczęli od wizyty w  Polskim Radiu. Po redakcji oprowadzał ich dziennikarz Artur Wolski, który ciekawie opowiadał o pracy dziennikarza radiowego.  Nasi łowcy zdobyli pierwsze autografy J. Owsiaka głównego pomysłodawcy i realizatora corocznego Finału WOŚP, Agnieszki Kunikowskiej jednej z najbardziej znanych aktorek dubbingowych, która użyczyła głosu min. Fionie z filmu Shrek, Agnieszki Ciecierskiej. Następnie, spacerując po Starym Mieście, łowcy zdobyli autografy odtwórców ról Szymona i Huberta z serialu „Pierwsza miłość”. Poza zbieraniem autografów uczniowie także zwiedzali: Salonik Chopinów, Muzeum Wojska Polskiego, Łazienki, Wilanów, Stadion Narodowy, Grób ks. J. Popiełuszki, Stare Miasto, Powązki stare i wojskowe, Grób Nieznanego Żołnierza oraz złożyli wizytę w Sejmie. Podziwiali Warszawę nocą, Pałac Kultury i Nauki, Belweder, Pałac Prezydencki. Chwile odpoczynku spędzali przy fontannach (nie wszystkim uszło to na sucho). Na zakończenie wycieczki już na dworcu kolejowym łowcy zdobyli autograf Bronisława Cieślaka znanego im z roli detektywa Malanowskiego. Przewodnikiem po stolicy był pan Grzegorz, którego szczególnie polubili chłopcy.

TRZYMAJ  FORMĘ 

    
    30.04.2013 r. w naszej szkole odbył się apel podsumowujący program zdrowotny „Trzymaj formę”. Zostały ogłoszone wyniki  konkursu  plastycznego o tej tematyce; pierwsze miejsce zajęła Kinga Wyrodek, Sandra Kazior, Julia Czech. Pani dyrektor wręczyła laureatom dyplomy i nagrody. Uczniowie zaprezentowali swoją wiedzę o zdrowym odżywianiu i aktywności fizycznej. Następnie degustowali zdrową żywność: warzywne i owocowe koreczki, swojski chlebek i żurek. Uroczystość swą obecnością  zaszczyciła  pani Maria Nocek z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zawierciu.

SĄD NAD ALKOHOLEM

    
    W dniu 26.04.2013 r. w ramach realizacji projektu edukacyjnego odbyła się inscenizacja rozprawy sądowej, zorganizowana przez uczniów klasy IIa gimnazjum wraz z ich wychowawczynią Anną Kowalską. Projekt miał na celu uświadomienie szkodliwości spożywania alkoholu i namawiał do asertywności. Widzami na sali rozpraw byli uczniowie gimnazjum.
TURNIEJ PIŁKI NOŻNEJ NA ORLIKU 

    
    Dnia 19.04.2013 roku na Orliku Zespołu Szkół w Wierbce przeprowadzony został Rejonowy etap turnieju piłki nożnej o  awans do zawodów powiatowych. Do turnieju zgłosiły się 3 drużyny z: Gimnazjum Nr 1 w Pilicy, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żarnowcu i Gimnazjum nr 2 w Wierbce. Nie dojechała drużyna  Gimnazjum w Szczekocinach. Mecze rozegrane zostały w systemie każdy z każdym, 2 x 20 minut. Nasza drużyna walczyła dzielnie wygrywając pierwszy mecz z zespołem z Żarnowca. Niestety mecz z drużyną z Pilicy, która ostateczne wygrała cały turniej, nie przebiegł po naszej myśli. Reprezentacji Pilicy gratulujemy i życzymy sukcesów na dalszych etapach rozgrywek.

PÓŁFINAŁ POWIATOWY MINI PIŁKI SIATKOWEJ 

    
    26.03.2013 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowcu został rozegrany półfinał powiatu zawierciańskiego w Mini Piłkę Siatkową Dziewcząt oraz Chłopców. Zawody odbyły się  w ramach rozgrywek Igrzysk Młodzieży Szkolnej. W turnieju wzięli udział mistrzowie mistrzynie gmin Pilica i Żarnowiec. Po zaciętym pojedynku reprezentacja dziewcząt naszej szkoły uległa drużynie z Żarnowca 2:1 przegrywając w tie – breaku. Troszkę gorzej poszło chłopcom, którzy przegrali mecz 2:0. Drużyny zostały nagrodzone dyplomami.


NASZE ZŁOTKA POKAZAŁY KLASĘ 

    
   22 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Pilicy po zaciętym meczu nasza reprezentacja w składzie: Aleksandra Grzesiak, Julia Nowak, Natalia Grabowska, Klaudia Brożek,  Patrycja Brożek, Magdalena Witkowicz, Kamila Bartos, Anna Milejska, Julia Szczerba, Julia Czech wywalczyła I miejsce w gminie w Turnieju Mini Piłki Siatkowej Dziewcząt. Mecz rozstrzygnął się dopiero w tie – breaku, w którym nasza reprezentacja pokonała drużynę ze szkoły w Pilicy 16:14. Zwycięzcom gratulujemy.NAJLEPSI W GMINIE 

    
    21 marca 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 3 w Dzwono – Sierbowicach odbył się Turniej Mini Piłki Siatkowej Chłopców. W turnieju wzięły udział reprezentacje trzech szkół z terenu naszej gminy. Po raz pierwszy od kilku lat udało nam się wygrać eliminacje gminne. Nasza  reprezentacja w składzie: Kamil Zagała, Adam Witkowicz, Sebastian Zasada, Bartosz Kołodziej, Rafał Dziuba, Patryk Majka, Jakub Sowula, Łukasz Pałka, Szymon Oczko, Marcin Janus okazała się bezkonkurencyjna pokonując drużyny ze szkoły w Dzwono – Sierbowicach oraz z Pilicy. Zwycięzcom gratulujemy.


KIERMASZ ŚWIĄTECZNY 

    
    Od poniedziałku 18 marca trwa w naszej szkole kiermasz świąteczny. Można zakupić stroiki, wianki na drzwi, baranki z masy solnej, piękne jajka ozdobione cekinami. Wszystkie ozdoby  wykonane zostały własnoręcznie przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Dochód  zostanie przeznaczony na paczki świąteczne dla dzieci najbardziej potrzebujących.
     Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie kiermaszu serdecznie dziękujemy


GMINNY ETAP OTWP

    
    15 marca 2013 r. w Urzędzie Miasta i Gminy w Pilicy odbył się gminny  etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Każdą szkołę podstawową i każde gimnazjum z terenu gminy reprezentowało troje uczniów. Przedstawicielami naszej szkoły byli: Dawid Goncerz, Jakub Sowula, Łukasz Pałka ze szkoły podstawowej oraz Monika Adamczyk, Kamil Wyrwał, Piotr Nowakowski z gimnazjum. DAWID GONCERZ ZAJĄŁ I MIEJSCE wśród 12 uczniów szkół podstawowych, a KAMIL WYRWAŁ III MIEJSCE WŚRÓD GIMNAZJALISTÓW. Dawid będzie reprezentował naszą szkołę w etapie powiatowym tego konkursu, który odbędzie się w Zawierciu.

TURNIEJ GIER I ZABAW

    
    14.03.2013 r. odbył się Międzygminny Turniej Gier i Zabaw dla uczniów kl. II i III szkół podstawowych. Nasza szkoła reprezentowała gminę Pilica, a gminę Żarnowiec uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Żarnowcu. Impreza rozgrywana była w ramach ogólnopolskiego turnieju "Puchar 5 Milionów" o Memoriał Franciszka Witkowskiego. Dla każdej drużyny klasowej w danym roczniku, liczącej 8 osób (regulaminowo po czterech chłopców i dziewczyn) przygotowano zestaw zabaw i gier, w skład w którego wchodziły: sztafeta z piłką lekarską, podskoki ze skakanką, toczenie piłki w tunelu, rzuty do ruchomego celu, sztafeta wahadłowa z woreczkiem, wyścig „kangurów”, sztafeta zwinnościowa. Cieszymy się ze zwycięstwa naszych uczniów, jednak dla nas najważniejsze jest to, że wszyscy uczniowie świetnie się bawili i każdy ukończył swoją konkurencję.


ZIMOWA SZKOŁA NARCIARSKA 

    
    W dniach od 2 do 9 marca 2013r odbyła się „ Zimowa Szkoła " w Zębie k/Zakopanego. Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Kierownikiem  był nauczyciel wych-fiz Mariusz Jędruszek, a  opiekę nad dziećmi sprawowali pedagodzy: Wojciech Ptak i  Katarzyna Morawska. Wychodząc naprzeciw potrzebom uczniów i rodziców został opracowany program „szkoły zimowej”, którego głównym celem była nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na nartach i snowbordzie. Codzienne ćwiczenia w grupach przyczyniły się do znacznych postępów uczestników. Poza tym uczniowie poznawali piękno Tatr m.in. podczas pieszej  wycieczki  do  Zakopanego. Trasa wiodła szlakiem  górskim  wprost  na  Gubałówkę, z której  po  zjeździe kolejką linową uczniowie przemierzyli Krupówki. Wyjazd zwieńczył nocny kulig z pochodniami oraz  ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za zdobyte miejsca w profesjonalnie zorganizowanych zawodach narciarskich, które kształtowały umiejętności współzawodnictwa i walki fairplay. Wspaniała pogoda, miła atmosfera i malownicze krajobrazy spotęgowały niezapomniane wrażenia uczniów, którzy mieli możliwość edukacji poza tradycyjnym systemem klasowo - lekcyjnym.

ZACIĘTA WALKA W SIATKĘ

    
     Jak co roku w naszej gminie odbył się turniej piłki siatkowej dziewcząt i chłopców między gimnazjami Wierbki i Pilicy. Całe spotkanie rozpoczął taniec naszych cheerlederek zagrzewających zawodników do walki. Pierwszy mecz należał do chłopców. Pomimo starań nasi zawodnicy (P.Jastrząb, K.Słowikowski, B. Poskart, W.Roch, G.Kowal, D.Karcz i B.Osuszek) przegrali 2:0. Następnie na boisko wkroczył skład dziewcząt w osobach: W.Bartos, M.Adamczyk, M.GOmoułka, S.Gawłowska, A.Kołodziejczyk, K.Kwiecińska, E.Kończyk, A. Karcz. W pierwszym secie trwała zacięta walka o każdy punkt, którą ostatecznie wygrały nasze zawodniczki (29:27). W drugim secie poszło im trochę łatwiej (25:17). Atmosfera podczas rozgrywek była bardzo miła, dzięki kibicom, którym dziękujemy za głośny doping. Podsumowując: zwyciężyli chłopcy z Pilicy i dziewczęta z Wierbki, którym życzymy dalszych zwycięstw na szczeblu powiatowym.

PRZEGLAD CHEERLIDERS

    
     27 lutego 2013r. szkolny skład cheerlederek po raz pierwszy pojechał na II Przegląd Cheerlederek, który odbył się w Pilicy. Rywalizowało pięć drużyn: Gimnazjum nr 2 w Wierbce, Gimnazjum z Ogrodzieńca, Gimnazjum nr 2 w Wolbromiu, Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu oraz Gimnazjum nr 1 w Pilicy. Dziewczęta reprezentowały wysoki poziom dzięki strojom, krokom tanecznym i rozmaitym akrobacjom. Nasze tancerki świetnie zaprezentowały każdy z czterech układów, ostatecznie zajmując III miejsce. Dziewczyny mobilizował doping uczniów. Spotkanie bardzo  się podobało i czekamy na następne.

III ETAP KONKURSU MATEMATYKA Z ELEMENTAMI PRZYRODY 

    
     28 lutego 2013 roku to ważny dzień dla ucznia klasy VI Rafała Dziuby. Tego dnia odbył się III etap konkursu przedmiotowego z elementami przyrody. Rafał po II etapie powiatowym został zakwalifikowany do III etapu wojewódzkiego. Tym samym otrzymał tytuł finalisty konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim. Klasa VI wraz z wychowawcą M. Chmurą oraz cała społeczność szkolna gratuluje dojścia do finału i życzy sukcesów.WIZYTA W OSPEL S.A .

    
     07.02.13r. uczniowie trzecich klas gimnazjum zwiedzili Z.S.E. OSPEL, który sąsiaduje  z naszą szkołą i jest zlokalizowany w murach byłej papierni Moesów. Przybliżono im historię zakładu wytwarzającego sprzęt elektroinstalacyjny. Ponadto zostali zapoznani z pracą produkcyjną oraz automatyką procesu wytwarzania sprzętu. Szczególnie zainteresowało ich laboratorium, w którym sprawdza się  m.in. wytrzymałość elementów instalacyjnych. ZABAWA CHOINKOWA 

    
     W czwartkowe popołudnie 17 stycznia 2013 r. odbyła się w naszej szkole
 zabawa choinkowa przygotowana przez Radę Rodziców.
   Wszyscy bawili się doskonale pod opieką nauczycieli i rodziców. Były tańce, zabawy, konkursy z nagrodami oraz słodki poczęstunek.
Przeprowadzony został konkurs na najbardziej pomysłowy strój - Mateusz Wysocki, makijaż - Klaudia Ciempka, bajeczny strój - Natalia Wolny oraz opracowany - Ola Staś. Zarówno zwycięzcy konkursu, jak i wszyscy jego uczestnicy otrzymali przygotowane przez organizatorów nagrody i upominki. Dużym powodzeniem cieszyły się zabawy takie, jak np. "Kaczuszki", "Taniec z miotłą". Bardzo pomocne okazały się dziewczyny z Samorządu Szkolnego, które pomagały w przygotowaniu konkursów i kierowały zabawą.
    Zabawa choinkowa była miłym akcentem po półrocznej pracy i zmaganiach dzieci z nauką.

„JAK CZERPAĆ RADOŚĆ Z DAWANIA" 

    
     Uczniowie klasy 2b gimnazjum realizowali projekt gimnazjalny pt.,,Jak czerpać radość z dawania". Celem projektu było wykonanie paczek świątecznych dla osób wymagających wsparcia z naszego regionu. Uczniowie organizowali min.: sklepik na zabawach, kiermasze świąteczne i kawiarenkę podczas wywiadówek. Pieniądze zebrane z wymienionych akcji były przekazywane na paczki świąteczne. Łącznie zrobiono 10 paczek - 7 paczek trafiło do uczniów naszej szkoły, zaś 3 do osób z okolicznych wiosek.XXI FINAŁ WOŚP

    
     13.01.2013 r. po raz XXI zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. My również jako szkoła przyłączyliśmy się do tej akcji występując podczas koncertu organizowanego przez sztab WOŚP w Pilicy. W tym roku uczennice naszej szkoły zaprezentowały układ taneczny, w którym swoje umiejętności pokazały: Sara, Paulina,Ola, Kasia, Edyta, Martyna, Klaudia, Daria, Roksana, a śpiewały Ewa i Patrycja oraz dwie piosenki w wykonaniu Patrycji, a także taneczny układ solowy w wykonaniu Sary.


  

XI GMINNY PRZEGLĄD JASEŁEK SZKOLNYCH

    
     6 stycznia 2013 roku to dzień, w którym po raz pierwszy nasza szkoła była organizatorem XI Gminnego Przeglądu Jasełek Szkolnych. W przeglądzie brali udział uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów oraz gościnnie dzieci z przedszkoli gminy Pilica. Jury nie przyznawało kolejnych miejsc, ale wyróżnienia w poszczególnych kategoriach: Szkoła Podstawowa nr 4 w Sławniowie otrzymała dyplom za „kunszt aktorski wykonawców, dobór kostiumów”, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono – Sierbowicach za „ruch sceniczny (słowo, gest, ogólny wyraz artystyczny), Zespół Szkół w Pilicy za „dobór i sposób użycia znaków teatralnych (słowo, gest, ruch, dźwięk, przestrzeń sceniczna, kompozycja przedstawienia), Zespół Szkół w Wierbce za „wartości etyczne i intelektualne zawarte w przedstawieniu”. Przedszkola otrzymały dyplomy za udział w jasełkach. Występy poszczególnych szkół i przedszkoli, jak zaznaczył pan burmistrz, były w tym roku na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

JASEŁKA W SZKOLE

    
     21 grudnia 2012 roku przedszkolaki i uczniowie wprowadzili nas w nastrój Bożego Narodzenia. Dzieci z przedszkola przygotowały jasełka pod opieką pani T. Banaś i B. Płoszaj. Śpiewem i słowem przybliżyły nam tajemnicę narodzin Jezusa. Natomiast uczniowie zespołu szkół, przygotowani przez panie: B. Król i H. Kowalską, programem „Król miłości”, uświadomili zebranym ważność dostrzegania potrzebujących oraz bezwarunkowego udzielania im pomocy.
    Pracownikom szkoły, rodzicom i uczniom oraz sympatykom szkoły z okazji Bożego Narodzenia przekazujemy życzenia „aby nad szopą Waszych codziennych spraw, zaświeciła betlejemska gwiazda”.
  

WIZYTA KLASY VI W KRAKOWIE

    
    W dniu 30.11.2012 r. klasa VI uczestniczyła w wycieczce do Krakowa. Pierwszym punktem programu było Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym uczniowie mogli wgłębić się w tajemnice fizyki i obejrzeć wystawę zabytkowych  samochodów i motocykli. Po dwóch godzinach zwiedzania uczniowie udali się do Parku Wodnego na kolejne kilka godzin. Wyjazd uświetnił pobyt w McDonaldzie, w którym zjedliśmy posiłek. Po wejściu do autobusu rozbawieni i pełni energii, śpiewaliśmy piosenki swojego autorstwa. Powrót do domu nastąpił około godziny 17.


WOJEWÓDZKIE KONKURSY PRZEDMIOTOWE

    
    28 listopada zakończyły się w szkole , trwające od 8 listopada 2012 roku, Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe. Uczniowie gimnazjum brali udział w dziewięciu konkursach, niestety nikt nie zakwalifikował się do II etapu. Więcej szczęścia i wiedzy mieli uczniowie szkoły podstawowej – Ola Grzesiak, która zakwalifikowała się do II etapu Konkursu przedmiotowego z języka polskiego z elementami historii (opiekun J. Korczyńska) i Rafał Dziuba, który zakwalifikował się do II etapu konkursu przedmiotowego z matematyki z elementami przyrody (opiekun M. Chmura). Gratulujemy i życzymy powodzenia podczas etapu rejonowego.


ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCENIA TYTONIU

    
    Uczniowie kl. I gimnazjum dn. 27.11.2012 r. Karina Szwaja, Aleksandra Zdeb, Miłosz Sikora razem z opiekunem Barbarą Król przygotowali apel z okazji Światowego Dnia Rzucania Tytoniu (skecz „Papieros”). Od 1991 roku w każdy trzeci czwartek listopada Fundacja „Promocja Zdrowia” namawia Polaków do rzucenia palenia.

X PRZEGLĄD KULTURALNY ŚWIETLIC ŚRODOWISKOWYCH

    
    21listopada 2012 r. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury "Centrum" w Zawierciu odbył się X Przegląd Kulturalny Świetlic Środowiskowych. Organizatorem imprezy był Ośrodek Wsparcia Dziecka i Rodziny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zawierciu. W przeglądzie wzięli udział uczniowie z Poręby, Dzwono – Sierbowic, Ogrodzieńca, Zawiercia, Sławniowa, Wierbki. Tematyka tegorocznego przeglądu była dowolna, a tytuł brzmiał „Co nam w duszy gra”. Nasi przedstawiciele zaprezentowali się w „Tańcu murzynków” oraz układach tanecznych do utworów „Kolorowy wiatr” i Like A G6 - Far East Movement ft The Cataracs & Dev. Wszyscy uczestnicy przygotowali też drobne upominki, którymi obdarowali zaproszonych gości. Młodzi artyści wrócili ze sprzętem sportowym oraz pamiątkowymi statuetkami. Uczniowie miło i przyjemnie wspominają ten dzień zabawy i niezwykłych przeżyć. Z utęsknieniem czekają na następny przegląd.

DZIEŃ NAUCZYCIELA - ŚLUBOWANIE KLAS I SP I GIMNAZJUM

    
    15.10.2012 r. odbyła się akademia z okazji Dnia Nauczyciela i ślubowania uczniów klas SP i Gimnazjum. Najmłodsi uczniowie mówili wierszyki i śpiewali piosenki. Klasa gimnazjalna przedstawiła scenkę humorystyczną. Następnie uczniowie obu klas przystąpili do uroczystego ślubowania. Przyrzekali wobec sztandaru szkoły być grzecznymi i pilnymi uczniami, zachowywać się kulturalnie, szanować ludzi. Pani dyrektor Danuta Kot na prośbę wychowawców i rodziców pasowała dzieci klasy I na uczniów naszej szkoły.


DZIEŃ CHŁOPAKA

    
    28 września 2012r. w naszej szkole odbył się konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopca. Dzięki głosom uczennic Samorząd Uczniowski mógł wyłonić zwycięzców spośród trzech kategorii: w klasach I-III SP wygrał Kacper Mach z klasy III, w klasach IV-VI zwyciężył Jakub Ptak z klasy IV b, natomiast w gimnazjum tytuł zdobył Bartłomiej Poskart z klasy III b. W obecności uczniów i nauczycieli zwycięzcom wręczono po męskim upominku.


„KOCHAM, LUBIĘ, SZANUJĘ … NIE ŚMIECĘ”.

    
    Już po raz 19 – ty w całej Polsce w dniach 14 – 15 – 16 września odbywało się sprzątanie świata. Hasło tegorocznej akcji to: „Kocham, lubię, szanuję … nie śmiecę”.
     Z tej okazji uczniowie kl. V pod kierunkiem L. Szewczyk i B. Król przygotowali apel, zachęcający społeczność szkolną do niezaśmiecania i sprzątania swojego otoczenia. Podczas apelu przybliżono także zasady segregacji odpadów. Uczniowie będą porządkować najbliższe otoczenie pod opieką wychowawców w wybranym przez siebie terminie

PROJEKT DOFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW EFS W NASZEJ SZKOLE 

    
    W roku szkolnym 2012/2013 nasza szkoła realizuje projekt pt. „Indywidualizacja nauczania i wychowania w klasach I – III szkół podstawowych w gminie Pilica”, dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

     W ramach projektu realizowane będą następujące zajęcia:
a) zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, 2 grupy po 5 dzieci, 60 godzin zajęć;
b) zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych, 2 grupy po 5 dzieci, 60 godzin zajęć;
c) zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy, 2 grupy po 4 dzieci, 60 godzin zajęć;
d) zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, 1 grupa 10 dzieci, 30 godzin zajęć

OBCHODY ROCZNICOWE NA KLESZCZOWEJ 

    
    Jak co roku gimnazjaliści oraz nauczyciele zorganizowali obchody 73 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz rocznicy bitwy na polach wsi Kleszczowa. Pod pomnikiem obecni byli także kombatanci, przedstawiciele władz gminnych oraz mieszkańcy wsi.
Zgromadzeni na uroczystości oddali hołd zabitym żołnierzom oraz nieżyjącym kombatantom.NA ZIEMI SIENKIEWICZOWSKIEJ 

    
    5 września 2012 roku w Okrzei w powiecie łukowskim, odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika matki Henryka Sienkiewicza, w którym uczestniczyła delegacja naszej szkoły. Obelisk stanął na cmentarzu parafialnym, gdzie pochowana jest Stefania z domu Cieciszowska, matka noblisty.
    Twórcą  pomnika jest Witold Marcewicz, artysta rzeźbiarz z Bełżyc. Ogólnopolski Komitet, który współtworzyli prof. Lech Ludorowski prezes Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie oraz Barbara Wachowicz, prowadził zbiórkę pieniędzy na realizację przedsięwzięcia przez blisko cztery lata. W efekcie powstał monument przedstawiający Stefanię Sienkiewicz tulącą młodego Henia. Pomnik ma  prawie 5,5 metra wysokości i waży około 20 ton. Wykonany jest z piaskowca. Uroczystości związane z odsłonięciem pomnika rozpoczęła msza święta o godzinie 11.00 pod przewodnictwem ks. arcybiskupa seniora kardynała Józefa Glempa i bp Zbigniewa Kiernikowskiego.