ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014



    27 czerwca 2014 r. o godz. 9.00 odbyło się w naszej szkole uroczyste zakończenie roku szkolnego. Apel rozpoczął się od przekazania sztandaru, nowo wybranemu pocztowi. Następnie dyrektor szkoły Danuta Kot wręczyła uroczyście świadectwa z wyróżnieniem i nagrody książkowe. W swoim przemówieniu przypomniała wszystkim uczniom o zasadach bezpiecznego wypoczynku oraz życzyła wszystkim udanych wakacji. Po rozdaniu świadectw, nagród, dyplomów oraz najwyższego wyróżnienia – Prymusa szkoły dla Juli Czech i Marty Gumułki z klasy VI oraz Ewy Kończyk z III gimnazjum. Uczniowie wystąpili w montażu artystycznym, a na koniec złożyli podziękowania dyrekcji, nauczycielom oraz rodzicom. Pożegnaliśmy również uczniów klas III gimnazjum. Następnie młodzież udała się do sal lekcyjnych na ostatnie w tym roku spotkanie z wychowawcami.

WYPRAWA ROWEROWA 

    

    16 czerwca 2014 r. uczniowie kl. IV po otrzymaniu karty rowerowej udali się do Podzamcza na wycieczkę rowerową, której organizatorem był pan Wojciech Ptak, a opiekunem pani J. Szota. Podczas wyprawy, która miała na celu doskonalenie umiejętności jazdy na rowerze oraz znajomości przepisów ruchu drogowego, podziwiali piękne krajobrazy naszej okolicy, a także poprawiali swoją kondycję. Pogoda sprzyjała wyprawie. Wszyscy pokonując własne zmęczenie bez problemu przebyli całą drogę mimo, że dla większości była to pierwsza tak długa trasa. Podczas odpoczynku, po dotarciu do celu, wszyscy z apetytem zjedli upieczone nad ogniskiem kiełbaski. W drodze powrotnej cała grupa z ochotą zagościła w „Lodziarni”. Mamy nadzieję, że jeśli nie wszyscy, to większość uczestników wycieczki polubi taką formę aktywnego spędzania czasu i często będzie z rodziną lub kolegami uczestniczyć w różnych wyprawach rowerowych.  

10 LAT W UNII EUROPEJSKIEJ

    

    Dnia 8 czerwca 2014 r. wystąpiliśmy w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Szkół w Pilicy. W tym roku tematem przeglądu było „10 lat w Unii Europejskiej”. Nasza szkoła zaprezentowała Francję. Program prowadziły Klaudia Ciempka i Weronika Skutnik. W programie nie zabrakło postaci z paryskich parków rozrywki Disneylandu i Parku Asterixa, ciekawostek dotyczących prezentowanego państwa, francuskiego tańca integracyjnego „Le Bastringlo” oraz francuskiej piosenki ludowej „Kaczuszki”.



10 LAT Z SIENKIEWICZEM

    

    1 czerwca 2014 roku obchodziliśmy 10 – lecie nadania szkole imienia – dzień ten był także Świętem Szkoły i Rodziny.  Uroczystość rozpoczęła się na sali gimnastycznej wprowadzeniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnym elementem był spektakl „W obronie wartości”, przygotowany na podstawie twórczości m. in. H. Sienkiewicza, Cz. Miłosza, J. Słowackiego i T. Różewicza oraz współczesnych twórców kultury. Po oficjalnym rozpoczęciu jubileuszu zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz gminy i powiatu oraz emerytów, mogli obejrzeć prezentację „10 lat z Sienkiewiczem”. Kolejne atrakcje czekały na przybyłych w plenerze. Należały do nich: występy uczniów, występy zespołów Liket, Hot Project i Ex Dance, przejazdy bryczką, kiermasz książek, przejażdżki na koniach, rozgrywki sportowe na „Orliku” mierzenie ciśnienia, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej, usługi kosmetyczne, malowanie twarzy, gra fantowa. Uczestnicy imprezy mogli także skosztować grochówki, produktów z wiejskiego stołu, kiełbasy z grilla, żurku i pysznych ciast, upieczonych przez mamy naszych uczniów.
    Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi Zespołu Szkół w Wierbce za trud przygotowania Święta Szkoły i Rodziny oraz uczniom i rodzicom za pomoc w organizacji tego dnia. Wyrazy wdzięczności składamy także paniom z Kół Gospodyń Wiejskich i strażakom z OSP, którzy nadali szczególny koloryt imprezie i wsparli nas pomocą. Dziękujemy również sponsorom, których hojność zapewniła płynność finansową przedsięwzięcia oraz wszystkim osobom, których bezinteresowne działania wspomogły nas w organizacji Święta Szkoły i Rodziny.
    Życzymy realizacji przesłania spektaklu: „Kochani ludożercy nie zjadajmy się, dobrze …, bo nie zmartwychwstaniemy”

DWA DNI WE WROCŁAWIU

    

    W dniach 13 – 14 maja 2014 r. odbyła się wycieczka do Wrocławia ze Świetlicy Środowiskowej  działającej przy Zespole Szkół w Wierbce. W pierwszym dniu zwiedziliśmy najstarszą część miasta; Ostrów Tumski. Podziwialiśmy architekturę budowli sakralnych i świeckich. Budynki reprezentujące różne style architektoniczne wybudowano blisko siebie, toteż z łatwością rozróżnialiśmy elementy romańskie od gotyckich. Ciekawostkę stanowił dwupoziomowy kościół św. Krzyża i św. Bartłomieja; oba kościoły umiejscowiono piętrowo „jeden na drugim”. Wysłuchaliśmy też wielu legend związanych z różnymi zabytkowymi budowlami, np. z Kluskową Bramą, której nazwa pochodzi od śląskich klusek zesłanych mężowi z nieba przez kochającą żonę – jedna skamieniała kluska nadal tkwi na bramie. Spośród malowniczych kamieniczek przy rynku naszą uwagę zwróciły dawne domki altarzystów /służb kościelnych/ zwane „Jaś i Małgosia”. Miejscem spotkań i punktem orientacyjnym dla turystów na rynku jest pomnik A. Fredry, urokliwa fontanna, której wody spływają po szklanych taflach oraz betonowy pręgierz /dawniej miejsce hańby i wykonywanej publicznie kary/.
Wrocław zwany też „Wenecją Północy” jest miastem ponad 100 mostów i kładek. Duże wrażenie wywarł na nas Most Grunwaldzki jako największy most wiszący w Polsce /dł.112,5m/. Jednak najwięcej emocji wzbudził Most Tumski zwany „Mostem Miłości” lub Kłódkowym. Ostatnie określenia wiążą się z ogromną ilością kłódek przypiętych do barier mostu przez tych, którzy w ten sposób wyrażali swe uczucia do bliskiej sercu osoby. Niektórzy uczestnicy naszej wycieczki również zamieścili na moście swą kłódkę na znak przyjaźni. Za niezwykle ciekawe uznaliśmy opowieści przewodnika  o handlu mięsem i jego przechowywaniu w Starych Jatkach oraz o życiu prywatnym i pracy kata.
W drugim dniu podziwialiśmy Panoramę Racławicką namalowaną na płótnie 120m x15m uwieczniającą zwycięstwo T. Kościuszki i wojsk polskich nad wojskami rosyjskimi w 1794 r. Następnie, przy bardzo sprzyjającej nam pogodzie, zachwycaliśmy się orientalnymi budowlami, ozdobami i pięknie kwitnącą roślinnością w Ogrodzie Japońskim. W ZOO podobały się nam wszystkie zwierzęta, ale najdłużej podziwialiśmy niedźwiedzie. Obok Hali Stulecia nasz zachwyt wzbudziła fontanna multimedialna, której strumienie wody „tańczyły” w rytm muzyki. Dzięki wycieczce wiemy, gdzie kręcono, m.in. film „Czterej pancerni i pies”.
Zwiedzanie miasta zakończył wyjazd na 49 piętro ogromnej budowli i nowoczesnego punktu widokowego SKY TOWER, skąd rozpościerał się imponujący widok na panoramę miasta.
Wspominając wycieczkę musimy zwrócić uwagę na krasnoludkowe oblicze Wrocławia. Około 300 figurek krasnali pomaga turystom poznać historię miasta. Syzyfki pchały kulę, inne zapraszały na lody, a Życzliwek zapraszał na swe imieniny obchodzone corocznie z całym Wrocławiem 21 listopada w Europejskim Dniu Życzliwości.

 

XXII OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

    

W dniach 23 – 24 maja szkoła uczestniczyła w corocznym zlocie szkół sienkiewiczowskich, którego organizatorem była SP nr 37 w Bydgoszczy. Tegorocznymi przedstawicielami naszej społeczności były: J. Szota, M. Szymczyk,    E. Kończyk i J. Czech.
    Pierwszego dnia odbył się tradycyjny przemarsz braci sienkiewiczowskiej przez miasto, a potem do kościoła, w którym odbyła się msza św. w intencji wszystkich zlotowiczów. Następnie złożono kwiaty pod pomnikiem H. Sienkiewicza. Potem wszyscy udali się do sali koncertowej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, w której odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w konkursach, towarzyszących zlotowi i spotkanie z zaproszonymi gośćmi. Uczennice naszej szkoły: Andżelika Porczyńska i Aleksandra Grzesiak zostały uhonorowane nagrodami w konkursie plastycznym.
    W drugim dniu uczestnicy zlotu zwiedzali Bydgoszcz. Poznali historyczne miejsca tego miasta. Udali się w rejs po Brdzie statkiem solarnym, później pojechali do Wenecji i zwiedzili Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Wieczorem zlotowicze wrócili z powrotem do Bydgoszczy, aby na Wyspie Młyńskiej bawić się na koncercie zespołu ROAN.


AKCJA CEGIEŁKA

    

W związku z jubileuszem 10 – lecia nadania szkole imienia Henryka Sienkiewicza, który odbędzie się dnia 1 czerwca 2014 roku podczas otwartej dla środowiska imprezy Święta Szkoły, zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w akcji „Cegiełka”, celem finansowego wsparcia przedsięwzięcia.
    Serdecznie zapraszamy także do włączenia się w organizację Święta Szkoły oraz do udziału w uroczystości.



SZKOŁA NARCIARSKA ZĄB 2014

    

W dniach od 8 do 14 marca 2014r odbyła się po raz kolejny „ Zimowa Szkoła " w Zębie k/Zakopanego. Uczestnikami byli uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Kierownikiem  był nauczyciel wych-fiz Mariusz Jędruszek, a  opiekę nad dziećmi sprawowali pedagodzy: Wojciech Ptak i  Katarzyna Morawska. Głównym celem była nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na nartach i snowbordzie. Codzienne ćwiczenia w grupach przyczyniły się do znacznych postępów uczestników. Niektórzy uczniowie byli z nami po raz kolejny. Oni głównie ćwiczyli technikę jazdy na nartach. Początkujący poznali tajniki jazdy na nartach i na zakończenie potrafili już płynnie pokonywać stok. Coraz większym zainteresowaniem wśród uczestników cieszył się snowboard. Liczna grupa snowboardzistów opanowała stok w ostatnim dniu pobytu. Poza tym uczniowie poznawali piękno Tatr m.in. podczas   pieszej wycieczki na  Gubałówkę, oraz podczas wycieczki na Kasprowy Wierch gdzie uczniowie wjechali kolejką linową. Po ciężkim wysiłku na stoku uczniowie regenerowali siły na basenach termalnych w Szaflarach. Wyjazd zwieńczyło ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wspaniała pogoda, miła atmosfera i malownicze krajobrazy spotęgowały niezapomniane wrażenia uczniów, którzy mieli możliwość edukacji poza tradycyjnym systemem klasowo - lekcyjnym.

NA LODOWISKU W KATOWICKIM SPODKU

    

 W dniu 18.02.2014 r. uczniowie naszego gimnazjum wraz z nauczycielami: panem M. Jedruszkiem, paniami A. Kowalską i J. Szotą uczestniczyli w wycieczce do Katowic. Głównym celem wycieczki było lodowisko w Spodku, a co się z tym wiąże nauka i doskonalenie umiejętności jazdy na łyżwach. Atrakcją było też obejrzenie treningu I-ligowej drużyny hokeistów. Następnie uczniowie udali się do kina „Światowid”, gdzie obejrzeli film „Fighter: kochaj i walcz”. W drodze powrotnej gimnazjaliści wstąpili do McDonald`s. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z wycieczki.


22. FINAŁ WOŚP

    

 12 stycznia 2014r. pod hasłem: „Na ratunek” odbył się XXII finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku WOŚP zbierała  fundusze na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów. Jak podczas każdego finału WOŚP odbywały się w całej Polsce różnego rodzaju imprezy. Jedna z takich imprez miała miejsce w ZS w Pilicy. Podczas tej imprezy wystąpili uczniowie ze wszystkich szkół naszej gminy. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: K. Ciempka i W. Skutnik, A. Zagała, K. Wróbel, L. Kotnis, A. Zagała, N. Nowakowska, W. Kornobis, N. Wolna, P. Piątkowska,  S. Gawłowska, K. Pałka, E. Pałka, R. Skutnik i D. Goncerz, które zaprezentowały swe umiejętności taneczno – wokalne. 

XII GMINNY PRZEGLĄD JASEŁEK SZKOLNYCH

    

 6 stycznia 2014 roku w  sali Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej  w Pilicy odbył się XII Gminny Przegląd Jasełek Szkolnych, którego organizatorem po raz drugi była nasza szkoła. W przeglądzie brali udział uczniowie wszystkich szkół oraz gościnnie dzieci z przedszkoli z terenu gminy Pilica. Jury nie przyznawało kolejnych miejsc, ale wyróżnienia w poszczególnych kategoriach. I tak szkoły zostały nagrodzone: Zespół Szkół w Pilicy: Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Pilicy – najlepszy zespół w kategorii: „Dobór i sposób użycia znaków teatralnych (słowo, gest, ruch, dźwięk)”, Zespół Szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2  w Wierbce – najlepszy zespół w kategorii: „Zespołowość, jako ważna metoda pracy teatrów szkolnych – koncepcja inscenizacyjna, realizacja przedstawienia”, Szkoła Podstawowa nr 3 w Dzwono – Sierbowicach – najlepszy zespół w kategorii: „Wartości etyczne i intelektualne zawarte w przedstawieniu”, Szkoła Podstawowa nr 4 w Sławniowie – najlepszy zespół w kategorii: „ Kultura literacka (tekst, opracowanie dramaturgiczne)”. Przedszkole im. Janusza Korczaka w Pilicy oraz Przedszkole im. Czesława Janczarskiego w Wierbce wystąpiły gościnnie. Wszystkie występy były wg Jury na bardzo wysokim poziomie artystycznym, co potwierdziły gromkie brawa publiczności oraz słowa uznania jurorów

WYCIECZKA DO KRAKOWA

    

 20.12.2013r. uczniowie I gimnazjum uczestniczyli w wycieczce do Krakowa.
W teatrze Groteska obejrzeli legendarne dzieło M. Bułhakowa pt. "Mistrz i Małgorzata";  przypowieść o dobru, złu, miłości, sztuce i naturze ludzkiej.
Następnie wycieczkowicze brali udział w lekcji "Sekrety sceny", podczas której poznali kulisy teatru lalkowego. Ponadto odwiedzili Dom Jana Matejki, gdzie zgromadzone są
eksponaty, które wiążą się z osobą artysty i jego twórczością.
Pełni wrażeń, leniwym spacerem ul. Floriańską, uczniowie udali się do autokaru, którym bezpiecznie wrócili do domu

JASEŁKA 2013/2014  - SZOPKA BETLEJEMSKA 

    

 19 grudnia 2013 r. w świątecznym nastroju przeżywaliśmy wigilię szkolną. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem p. M. Chmury i p. J. Kwiecińskiej, zaprezentowali Jasełka. Tym razem nasi młodzi artyści zademonstrowali nietypowe przedstawienie. Oprócz zazwyczaj pojawiających się postaci biblijnych pojawili się bohaterowie ich ulubionych lektur szkolnych:  Ania z Zielonego Wzgórza, Mery z Tajemniczego ogrodu, Martynka, to tylko nieliczne z postaci, które przybyły powitać małego Jezusa, urodzonego na sianku w Betlejem. Przedstawienie przeplatane było śpiewem kolęd, tańcem i grą na instrumentach. Występy wprowadziły widzów w prawdziwie świąteczny nastrój. Mądre słowa, płynące ze szkolnej scenki uświadomiły nam sens obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia.
Po części artystycznej pani dyrektor i przedstawiciele samorządu uczniowskiego przekazali świąteczne życzenia uczniom, rodzicom i gronu pedagogicznemu.

JAK POWSTAJE BOMBKA ? 

    

  W dn. 19.12.2013 r. uczniowie naszej szkoły podczas zwiedzania fabryki szklanych ozdób choinkowych „DECORA” w Miechowie mieli możliwość  zapoznania się ze wszystkimi etapami powstawania bombek. Zobaczyli wszystkie etapy produkcji takie jak: ręczne formowanie szkła, srebrzenie, czy misterne ręczne zdobienie bombek w przeróżnych rozmiarach i kształtach. Pomimo postępu techniki tradycyjna technologia produkcji bombek pozostała niezmieniona od połowy XIX wieku. Największą atrakcją był udział w warsztatach plastycznych, które polegały na własnoręcznym wymalowaniu i udekorowaniu bombki pod okiem dekoratorek za pomocą: pędzli, farb, brokatów. Ozdobioną samodzielnie bombkę każdy zabrał ze sobą do domu, by móc ozdobić nią swoją choinkę.

XI PRZEGLĄD KULTURALNY ŚWIETLIC ŚRODOWISKOWYCH 

    

 28.11.2013 r. w MOK -u w Zawierciu odbył się XI Kulturalnego Przeglądu Świetlic Środowiskowych pod hasłem „Zakochani są wśród nas”. Świetlica Środowiskowa z Wierbki zaprezentowała program pt. „Miłość zawsze taka sama”. Przedstawiliśmy narodziny i przejawy uczucia w czasach prehistorycznych, w średniowieczu  i współcześnie. Wykazaliśmy, że stroje, postęp techniczny i zmieniające się okoliczności nie wpływają na istotę uczucia, które w każdej epoce nadal jest kruche i delikatne. Oryginalny program, talent aktorski naszych uczniów i ciekawe stroje zostały nagrodzone gromkimi brawami. Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali nagrody za „dostarczenie wielu artystycznych wrażeń podczas koncertu”.

W ŚWIECIE ILUZJI 

    

 W dn. 27.11.2013 r. gościliśmy w naszej szkole iluzjonistę Benny Khermayera,  pochodzącego z Chorwacji, który przedstawił nam  świat z innej perspektywy. „Gra ludzkiego sprytu i rozumu ze zmysłami człowieka, odkrywa przed nami Świat Iluzji.
Świat pełen zagadek, pytań bez odpowiedzi, niewytłumaczalnych zdarzeń i rzeczy.
Oprócz małych iluzji (trików) Mogę się poszczycić, że jestem jedynym iluzjonistą w Polsce, jak i jednym z niewielu na świecie, który jest zarazem twórcą dużych iluzji.” – tak napisał na swej stronie internetowej iluzja.pl  nasz gość. W czasie spotkania oprócz zabawy przekazywał on informacje na temat zdrowego odżywiania i korzyści płynących z aktywnego spędzania czasu. Widzowie brali udział prawie we wszystkich iluzjach.
Iluzjonista zaprezentował takie sztuczki jak: Iluzja "CYK-CAK QUBUS",  Lewitujący widz,  Posłuszna kostka, Niewidzialny węzeł między pomponami.

95 ROCZNICA  ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 

    

 W dniu 08.11.2013 r.  klasa II gimnazjum pod opieką pana M. Jędruszka oraz przy akompaniamencie pana W. Ptaka, przygotowała akademię pt. „Droga do wolności”, która nawiązywała do odzyskania niepodległości. To już dawna historia, kiedy Polska utraciła wolność. Trzej sąsiedzi: Rosja, Prusy i Austria zawarły między  sobą sojusz i dokonały rozbiorów Polski. Było to w 1772, 1793 i 1795 roku.  Po stu dwudziestu trzech latach niewoli, Polska wywalczyła upragnioną wolność, a wybitni Polacy, wśród których był również nasz patron Henryk Sienkiewicz, rozsławili imię Polski i głosili światu, że  jest i nie umarła

LEKCJA PRZYRODY – BIOLOGII NA ŻYWO

    

 W poniedziałek 21.10.2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w lekcji przyrody/biologii "na żywo". Zajęcia poświęcone były tematyce gadów. Program prowadzony był przez panią Magdalenę Bruzdę – pedagoga i serpentologa. Jedną z najciekawszych atrakcji tego spotkania była możliwość pogłaskania kilku z węży. Podczas zajęć prezentowany był  zakres  treści  programowych dotyczących: systematyki,  morfologii,  fizjologii,  sposobów  rozmnażania i odżywiania   u omawianych organizmów. Uczniowie poznali charakterystyczne środowisko występowania przedstawionych gatunków oraz  ich zachowania i przyzwyczajenia. Mieli możliwość   poszerzenia wiedzy w   zakresie   rozpoznawania i charakteryzowania poszczególnych gatunków. W trakcie programu prowadząca obaliła mity dotyczące gadów i przełamała stereotypy na ich temat. Poprzez prezentację żywych okazów węży uczniowie mieli okazję rozwinąć zainteresowania przyrodnicze, a także mogli przyjrzeć się zwierzętom z bliska.

WYCIECZKA KL. IV

    

 Dnia 17.10.2013 r. kl. IV pojechała na całodniową wycieczkę do Dąbrowy Górniczej i Łaz. Wycieczkę uczniowie rozpoczęli od obejrzenia filmu pt. „Klopsiki kontratakują w kinie Helios. Następnie udali się do Muzeum Miejskiego „Sztygarka”, w którym podziwiali zgromadzone tam eksponaty. Zwiedzili też Kopalnię Ćwiczebną zlokalizowaną w południowo-wschodniej części obszaru górniczego dawnej kopalni węgla „Paryż” w Dąbrowie Górniczej. W wyrobiskach dawnej kopalni zaprezentowane są maszyny i urządzenia służące do urobku i transportu węgla, takie jak kombajn węglowy, przenośniki, wozy kopalniane.  Na zakończenie wycieczki wszyscy zrelaksowali się w Parku Wodnym Jura w Łazach.

ŚLUBOWANIE, DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

    

 W dniu 14 października 2013r., w  Dzień Edukacji Narodowej, zgodnie ze szkolną tradycją, odbyła się w naszej szkole uroczystość ślubowania uczniów klas I szkoły podstawowej i gimnazjum.
W uroczystości udział wzięli rodzice pierwszoklasistów, dyrekcja szkoły, grono pedagogiczne i uczniowie. Dzieci zostały przygotowane do występu przez swoich  wychowawców: panią Halinę Kowalską, panią Jolantę Korczyńską i panią Renatę Skowronek. W przygotowaniu występu pomagali również uczniowie klas starszych. Maluchy zaprezentowały montaż słowno – muzyczny. Dzieci pięknie się przygotowały do występu, ponieważ wiedziały, że aby zostać przyjętym do braci uczniowskiej, trzeba udowodnić, że jest się tego godnym. Uczniowie złożyli akt ślubowania na sztandar szkoły.  Pierwszaki z ogromną powagą powtarzały słowa ślubowania wypowiedziane przez starszą koleżankę. Kolejnym punktem uroczystości było pasowanie. Pani Dyrektor Danuta Kot wielkim ołówkiem pasowała maluchów na uczniów szkoły podstawowej. Dopełnieniem ślubowania było wręczenie pierwszakom upominków. Na zakończenie przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli życzenia nauczycielom i wszystkim pracownikom oraz wręczyli im kwiaty.
Gratulujemy pierwszakom oraz życzymy powodzenia w naszej szkole.

DZIEŃ CHŁOPAKA

    

 30 września 2013r. w naszej szkole odbył się konkurs na Najsympatyczniejszego Chłopca. Dzięki głosom uczennic Samorząd Uczniowski wyłonił zwycięzców spośród trzech kategorii wiekowych: w klasach I-III SP wygrał Kamil Sokół z klasy I a, w klasach IV-VI zwyciężył Kacper Mach z klasy IV, natomiast w gimnazjum tytuł zdobył Krystian Słowikowski z klasy III a. W obecności uczniów i nauczycieli zwycięzcom wręczono upominki.
 

WIZYTA BISKUPA W SZKOLE

    

 Dnia 24.09.2013 r. miała miejsce w naszej szkole niecodzienna wizyta – w ramach wizytacji duszpasterskiej parafii Wierbka, naszą szkołę odwiedził ks. bp.  Kazimierz Gurda. Ksiądz Biskup spotkał się najpierw z najmłodszymi dziećmi. Na powitanie dzieci sześcioletnie przedstawiły krótki program artystyczny, w którym nie zabrakło piosenek, wierszy i tańca. Następnie nasi uczniowie szkoły podstawowej zaprezentowali program artystyczny, a uczniowie gimnazjum zadawali naszemu Gościowi wiele pytań i w skupieniu wysłuchali Jego słów. Na koniec odbyła się wspólna modlitwa oraz Ksiądz Biskup udzielił dzieciom i młodzieży błogosławieństwa, każdy otrzymał również pamiątkowy obrazek. Ksiądz Biskup został obdarowany pięknym bukiecikiem zrobionym z jesiennych liści, otrzymał pamiątkowe wydanie „Monografii Szkoły” oraz „Przewodnika po Wierbce i okolicy”. Na pożegnanie dzieci wręczyły pasterzowi diecezji kwiaty. 
Wizyta ks. bp.  Kazimierza Gurdy była szczególnym wydarzeniem w życiu społeczności Zespołu Szkół w Wierbce. Ciepłe i serdeczne słowa szacownego Gościa na długo pozostaną w pamięci wszystkich.

WSPÓLNIE „ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ”!

    

 7„Odkrywamy czystą Polskę”! – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”, której finał przypadł, jak zwykle na trzeci tydzień września, czyli 20 – 22 września 2013 r. Akcja „sprzątania świata” wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989 r. W Polsce zainicjowała ją Mira Stanisławska – Meysztowicz.  Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994 r. Celem akcji jest promowanie ochrony środowiska, czyli zachęcenie do dbania o środowisko i racjonalnego gospodarowania odpadami.
Uczniowie kl. V pod opieką nauczycieli B. Król i L. Szewczyk przygotowali inscenizację o tematyce ekologicznej pt. „Dziewczynka Elinka, pan Jan i śmieciowy kram”. Na zakończenie apelu wręczyli worki na śmieci, aby uczniowie wraz z wychowawcami mogli przystąpić do sprzątania swojego najbliższego otoczenia.


UCZCZCILIŚMY PAMIĘĆ  POLEGŁYCH

    

 7 września 2013 r. w Kleszczowie odbyła się uroczystość z okazji 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej  i bitwy na polach Kleszczowy. Uczniowie kl. II gimnazjum pod opieką pani Jolanty Korczyńskiej i Marii Nowak przygotowali program artystyczny. Pod pomnikiem upamiętniającym walki podczas II wojny światowej uczniowie wraz z opiekunami i p. dyrektor Danutą Kot złożyli kwiaty.
W uroczystości wzięli również udział kombatanci, przedstawiciele władz lokalnych i mieszkańcy Kleszczowy.

ŻEGNAJCIE LASY ZIELONE… – WITAJ SZKOŁO!

    

 2 września w Zespole Szkół w Wierbce 205 uczniów i 75 przedszkolaków rozpoczęło rok szkolny 2013/2014.  Dla większości jest to kolejny rok nauki, a dla 29 pierwszaków to początek szkolnej przygody.  Tradycyjnie odbyła się w kościele uroczysta Msza Św., po której uczniowie wraz z nauczycielami, a najmłodsi również z rodzicami udali się do szkoły.
Pani dyrektor – Danuta Kot powitała wszystkich serdecznie, odczytała list od minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas, która  zaproponowała, aby rozpoczynający się rok szkolny był Rokiem Szkoły w Ruchu i zachęca uczniów, nauczycieli i rodziców do jego organizacji i aktywnego w nim udziału. Pani dyrektor poinformowała uczniów, kto jest wychowawcą poszczególnej klasy i przedstawiła przydział sal lekcyjnych. Uczniowie pod opieką pani J. Latacz przygotowali też inscenizację pt. „Żegnajcie wakacje – witaj szkoło!”
Przytaczając słowa pani minister edukacji,  życzymy wszystkim „owocnego i radosnego roku szkolnego 2013/2014, pełnego nauki, wyzwań, aktywności fizycznej i realizacji wyznaczonych celów”.