ŻEGNAJ SZKOŁO - WITAJCIE WAKACJE

Dziewczynki otrzymały plakietki prymusa, a ich rodzice list gatulacyjy. Następnie uczniowie kl. V pożegnali swoich starszych kolegów, kończących szkołę podstawową. Wręczyli im kwiaty i drobne pamiątki.
Gimnazjaliści z klas II pożegnali absolwentów gimnazjum humorystycznym programem artystycznym.
WSZYSTKIM ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI I DZIĘKUJEMY ZA PRACĘ W ROKU SZKOLNYM 2010/2011.
WYPRAWA W SUDETY

DZIEŃ DZIECKA

Kl. I-III podstawówki z wielką chęcią brały udział w wyścigach szeregów. Następnie nauczyciele zorganizowali smaczne kiełbaski. Chłopcy z Kl. VIa wygrali zawody w piłce nożnej. Nasze koleżanki z klas IV-VI pokazały swoje umiejętności w mini piłce siatkowej - I miejsce zajęły dziewczęta z klasy VI b. W biegu na 60 m najlepszą zawodniczką z podstawówki została Sara Gawłowska, natomiast najlepszym zawodnikiem był Łukasz Kwiecień. Skok w dal okazał się bardzo trudną konkurencją, jednakże uczniowie szkoły podstawowej nie poddali się i uzyskali znakomite wyniki. I miejsce wśród dziewcząt zajęła Klaudia Pałka, a w skoku chłopców ponownie Łukasz Kwiecień. Gimnazjalistki zacięcie walczyły o I miejsce w siatkówce, to jednak uczennice kl. III wykazały się największymi umiejętnościami i wygrały pojedynek. Chłopcy z gimnazjum zaś brali udział w zawodach piłki nożnej- I miejsce zdobyli uczniowie kl. III. Dziewczyny oraz chłopcy z gimnazjum brali także udział w biegu na 60 m i w skoku w dal. Najszybszą dziewczyną okazała się Dominika Ptak, natomiast najszybszym chłopcem Bartosz Szwaja. I miejsce z grupy dziewcząt w skoku w dal zajęła Marta Gomułka, a wśród chłopców zwyciężył Jakub Nowak, który o niecałe 10cm pokonał Bartka Szwaję.
Na zakończenie tego aktywnego i pełnego dnia wrażeń pani dyrektor wraz z panem M. Jędruszkiem wręczyła nagrody zwycięzcom.
ZIELONA SZKOŁA - ŁEBA 2011

Poznawały przyrodę nadmorską: podziwiały ruchome wydmy w Słowińskim Parku Narodowym oraz okazy fauny w Muzeum Przyrodniczo – Leśnym w Smołdzinie. Oglądały jezioro Łebsko, oraz widok na morze i wydmy z latarni morskiej w Czołpinie.
Ogromną atrakcją dla dzieci był godzinny rejs statkiem oraz spotkanie z rybakami w porcie. Podczas pobytu na „ zielonej szkole” dużo wędrowaliśmy pieszo. Byliśmy w stadninie koni w Nowęcinie, gdzie mieliśmy okazję przejechać się bryczkami oraz jeździliśmy konno. Było także ognisko z pieczeniem kiełbasek. Także pieszo udaliśmy się do Parku Jurajskiego. Jest to urocze miejsce na dużym obszarze, pełne dinozaurów i miejsc do zabawy. Codziennie dużo czasu spędzaliśmy nad morzem. Dzieci spacerowały, budowały zamki z piasku, moczyły nogi w morskiej wodzie. Wieczorem podziwiały zachód słońca. W programie „zielonej szkoły” znalazły się także dyskoteki, karaoke, szukanie bursztynu oraz chrzest morski. Każdemu dziecku Neptun nadał nowe, morskie imię. Wyjazd na „zieloną szkołę” był dla większości uczniów pierwszym samodzielnym wyjazdem, a także pierwszym spotkaniem z morzem. Był prawdziwą lekcją w terenie. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o Polsce i poznać wiele ciekawych miejsc. Ponadto „zielona szkoła” dała im możliwość nabywania umiejętności samodzielnego radzenia sobie w życiu codziennym. Uczniowie musieli wykazać się samodzielnością w zakresie higieny osobistej, dbałości o rzeczy swoje i kolegów, umiejętnością współżycia w grupie rówieśniczej.
ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH
Nasz szkoła
brała w nim udział po
raz 6. Tym razem zlot miał
miejsce w Przemyślu.
Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Kot, Agnieszka Garstka oraz Dominika Sobstel i Ewa Kończyk. Zlot rozpoczął uroczysty przemarsz spod Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu do archikatedry, w której odbyła się msza św. na rozpoczęcie zlotu. Następnie władze miasta powitały zlotowiczów na rynku. Później w Muzeum Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczysta gala. W sobotę uczestnicy zlotu udali się na wybrane wycieczki: do Lwowa, nad Solinę oraz do Krasiczyna i Bolestraszyc. Trud i zmęczenie wynagrodziły niezapomniane wrażenia. Ostatniego dnia odbyło się oficjalne pożegnanie zlotowiczów przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu, panią Renatę Czajkowską, organizatora zlotów pana Antoniego Cybulskiego oraz przedstawicieli rodu naszego patrona Juliusza Sienkiewicza
i Anny Dziewanowskiej.Naszą szkołę reprezentowali: dyrektor Danuta Kot, Agnieszka Garstka oraz Dominika Sobstel i Ewa Kończyk. Zlot rozpoczął uroczysty przemarsz spod Szkoły Podstawowej nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Przemyślu do archikatedry, w której odbyła się msza św. na rozpoczęcie zlotu. Następnie władze miasta powitały zlotowiczów na rynku. Później w Muzeum Ziemi Przemyskiej odbyła się uroczysta gala. W sobotę uczestnicy zlotu udali się na wybrane wycieczki: do Lwowa, nad Solinę oraz do Krasiczyna i Bolestraszyc. Trud i zmęczenie wynagrodziły niezapomniane wrażenia. Ostatniego dnia odbyło się oficjalne pożegnanie zlotowiczów przez dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemyślu, panią Renatę Czajkowską, organizatora zlotów pana Antoniego Cybulskiego oraz przedstawicieli rodu naszego patrona Juliusza Sienkiewicza
ŚWIĘTO SZKOŁY
Uczniowie SP przedstawili inscenizacje mniej znanych utworów naszego Patrona. Następnie pani dyrektor ogłosiła wyniki konkursów sienkiewiczowskich. Uczniowie zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami. Podczas uroczystości nie mogło też zabraknąć zaproszonych gości, którzy po wystąpieniu udali się na poczęstunek, podobnie jak uczniowie wraz z wychowawcami.
WYCIECZKA DO ZAKOPANEGO

TRZY DNI W STOLICY
Największa atrakcją dla nas była jazda metrem. Po męczących dniach spaliśmy w Schronisku Młodzieżowym w śpiworach. Śniadania i kolacje robiliśmy sobie sami, natomiast obiady jedliśmy w restauracjach. Nasi nauczyciele: Maria Sajdak – Szumara, Jadwiga Szota, Wojciech Ptak wytrwale opiekowali się uczniami i cierpliwie znosili ciężkie noce. Wróciliśmy o godz. 2100 zmęczeni, ale zadowoleni.
BIEG PAPIESKI Z OKAZJI BEATYFIKACJI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

w Dobrakowie, stamtąd udali się do kościoła parafialnego w Kidowie, następnie do kościoła w Dzwono-Sierbowicach. Bieg zakończył się w klasztorze oo. Franciszkanów w Pilicy. Uczniowie naszej szkoły przyłączyli się do tego projektu. Biegli na wyznaczonym dystansie przez całą Wierbkę. Troje naszych przedstawicieli (Wojtek Kapuśniak, Łukasz Czech, Daria Goncerz) uczestniczyło w kolejnych etapach biegu. Uważamy, że bieg był świetną inicjatywą i chętnie bralibyśmy w nim udział, gdyby był organizowany w następnych latach.
WYCIECZKA DO RADZIONKOWA

CHCEMY ŻYĆ W PRZYJAŹNI SZANOWAĆ SWOICH KOLEGÓW I KOLEŻANKI

W czasie apelu dzieci zaprezentowały krótkie scenki uczące właściwego zachowania się wobec siebie.
"TEATR TO AKTYWNA REFLEKSJA NAD SAMYM SOBĄ"

Następnie uczniowie zwiedzili Dom Matejki.Zbiory muzealne liczą tu ok.6000 eksponatów, m.in. prace olejne,rysunki,portrety, pamiątki po artyście, listy oraz księgozbiór.Ciekawym przykładem zabytkowego sprzętu ekspozycyjnego jest wypchany koń w pracowni malarza. Ponadto zwiedzili :kościół Mariacki,Sukiennice i Barbakan.
Dodatkową atrakcją był McDonald's i buszowanie w sklepach odzieżowych, gdzie oczywiście dziewczyny dokonały zakupów.
TURNIEJ WIOSENNY

MAŁY TEATR BAJKOWEGO ŚWIATA

W roku szkolnym 2010/2011 uczniowie klasy I a gimnazjum realizowali projekt edukacyjny: „Mały Teatr Bajkowego Świata”. Był przygotowany dla przedszkola i uczniów klas I – III szkoły podstawowej. Realizacja projektu zakończyła się prezentacją, która odbyła się 28 marca 2011r. Klasa I a przedstawiła historię Czerwonego Kapturka, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem uczniów i przedszkolaków. Główną rolę zagrała Katarzyna Kuś.
BYĆ DOBRZE WYCHOWANYM

WITAJ WIOSNO

Dnia 21.03.11r. uczniowie SP nr w Wierbce przywitali wiosnę uczestnicząc w zabawach i konkursach międzyklasowych. Przedstawiciele klas zmierzyli się ze sobą w różnych konkurencjach: konkurs plastyczny, konkurs taneczny i konkurs wiedzy ogólnej. Wiele emocji dostarczył przygotowany przez dzieci PLAY BECK. Widowni i jury najbardziej podobały się występy uczniów kl. V i IIb. Uzyskane punkty z poszczególnych konkurencji pozwoliły wyłonić zwycięzców w II kategoriach wiekowych: kl IIa i kl VIb. Nagrodą w konkursie było dofinansowanie wycieczki klasowej. Dodatkowo kl VIb zdobyła miotłę antywagarowicza za najwyższą frekwencję w I półroczu 2010/2011
JEDEN PUNKT DO ZWYCIĘSTWA

9 marca 2010 r. w naszej szkole odbył się gminny etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie Ruchu Drogowego. Drużyna szkoły podstawowej w składzie: Aleksandra Czech, Aleksandra Kazior i Miłosz Sikora zajęła II miejsce, przegrywając tylko jednym punktem z drużyną ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sławniowie. III miejsce zajęła drużyna ze szkoły w Dzwono - Sierbowicach, a IV miejsce drużyna ze szkoły w Pilicy. Drużyna gimnazjum w składzie: Dominika Ptak, Łukasz Czech i Krystian Lelątko również zajęła II miejsce, ale tym razem przewaga punktowa była nieco większa. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszym etapie konkursu, który odbędzie się 8 kwietnia.
PROMUJEMY WŁASNĄ GMINĘ

25 lutego 2011 r. uczniowie kl. II b gimnazjum pod opieką Pani Marii Sajdak – Szumary przedstawili prezentację pt. „Otoczenie przyrodniczo – kulturowe terenów gminy Pilica” w związku z realizacją projektu edukacyjnego pt. „Promujemy własną gminę: Gmina Pilica, powiat zawierciański, województwo śląskie”. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy: historia gminy Pilica, walory turystyczne gminy, miejsca pamięci narodowej oraz twórczośc folklorystyczna prezentowana w tańcu. Prezentacja odbyła się w formie plakatów, zdjęć, tańców ludowych, krótkiego przedstawienia oraz w formie ustnej. Uczestnicy zespołów zdobyli umiejętność obserwacji obiektów kulturowych oraz dokonali ich opisu, rozwinęli poczucie odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze i kulturowe
ZWYCIĘSTWO DZIEWCZYN!

Dnia 22.02.2011r. odbył się mecz o mistrzostwo gminy pomiędzy szkołą w Wierbce, a szkołą w Pilicy. W rozgrywkach brały udział zarówno dziewczęta jak i chłopcy z obu szkół. Turniej otworzył mecz pomiędzy reprezentacjami dziewcząt. Pierwszy set wygrała drużyna z Pilicy 26:24. Kolejne sety były zwycięskie dla dziewcząt z naszej szkoły i to dużą przewagą punktową. (2 set 25:16, natomiast 3 set 15:9). Mecz wygrała drużyna z Wierbki 2:1 w setach. Drużynie chłopców nie szło już tak dobrze - przegrali oni z chłopcami z Pilicy 2:0.
ZABAWA CHOINKOWA
W dniu 12 stycznia 2011 roku odbyła się zabawa choinkowa dla uczniów Zespołu Szkół w Wierbce. Podczas zabawy zorganizowany był konkurs na najciekawszy strój karnawałowy i zabawy ruchowe przy muzyce np. : „Taniec z miotłą”, „Kaczuszki”, „Pociąg”. Do konkursu na najciekawszy strój przystąpili głównie uczniowie klas I – III szkoły podstawowej oraz jedna uczennica klasy V. W skład jury konkursowego weszło dwóch nauczycieli, dwoje rodziców i dwóch uczniów nie biorących udziału w konkursie. Wyniki konkursu przedstawiają się następująco:
I miejsce – Klaudia Ciempka z kl. II b i Gabriel Goncerz z klasy I, II miejsce – Marianna Szymczyk z klasy II a i Konrad Gamrot również z klasy II a, III miejsce – Weronika Goncerz z klasy I i Weronika Witkowicz również z klasy I. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, otrzymali też czekolady, a wszyscy biorący udział w konkursie dostali cukierki.
"MALEŃKA PRZYSZŁA MIŁOŚĆ"

Dnia 22 grudnia uczniowie klas II, V i VI zaprezentowali Bożonarodzeniowe przedstawienie pt. "Maleńka przyszła miłość". Pastuszkowie i królowie składali dary małej Dziecinie, diabeł z aniołem walczyli o duszę Heroda, a Chór aniołów w bieli śpiewał nastrojowe kolędy. Zaś uczennice klasy VI uatrakcyjniły występy akompaniamentem fletów i gitary. Na zakończenie aktorzy życzyli wszystkim " Wesołych świat , bez zmartwień z barszczem z grzybami, z karpiem i z gościem co niesie szczęście"
KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

W dniach 13, 14, 15 grudnia 2010r. odbył się w szkole kiermasz świąteczny, podczas którego zaprezentowane zostały ozdoby świąteczne wykonane przez uczniów i opiekunów: Joannę Latacz i Joannę Korczyńską. Największą popularnością cieszyły się choinki wykonane z makaronu i aniołki z masy solnej.
GMINNY TURNIEJ GIER I ZABAW

Uczniowie klas II, III, IV i V zajęli II miejsce w GMINNYM TURNIEJU GIER I ZABAW O MEMORIAŁ FRANCISZKA WITKOWSKIEGO. Turniej odbył się dn. 09.12.2010 r. w Zespole Szkół w Pilicy.Drużyny składały się z 5 chłopców i 5 dziewczynek. W każdej zabawie startowało 8 uczniów (4 dziewczynki i 4 chłopców). Wszystkie zespoły z wielkim zaangażowaniem brały udział w 5 zabawach. Bezkonkurencyjna okazała się drużyna kl. IV, która w „rzucie piłką lekarską przez głowę” nie miała sobie równych. Szczególnie rzut Oli wprawił wszystkich w zachwyt. Bardzo udany był też start drużyny z klasy II w „sztafecie zwinnościowej”, a klasy III w „rzutach do ruchomego celu”. Wszystkim uczestnikom udział w turnieju sprawił mnóstwo radości.
TA, CO NIE ZGINĘŁA ...

Uczniowie naszej szkoły uczcili najważniejsze święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918r., po 123 latach zaborów, niepodległość.
Gimnazjaliści, pod kierunkiem Pana W. Ptaka przedstawili montaż słowno - muzyczny oraz zreferowali wątek historyczny święta. Warto pamiętać, iż 11 listopada ustanowiono świętem po raz pierwszy dopiero w 1937r. W latach 1939-44 i 1945-89 obchody święta były zakazane. Dopiero 1987r. ustawą Sejmu ,przywrócono obchody tego święta.
Cała społeczność naszej szkoły składa hołd wdzięczności Tym, co zmarli za Ojczyznę.
VIII PRZEGLĄD KULTURALNY ŚWIETLIC ŚRODOWISKOWYCH

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VIII Przeglądzie Kulturalnym Świetlic Środowiskowych. W tym roku odbył się on pod hasłem „FILMOWY KOGEL – MOGEL” . Aby wziąć udział w przeglądzie, należało przygotować śpiew i taniec do dwóch utworów z filmu polskiego. My w ramach zajęć świetlicy środowiskowej przygotowaliśmy występ do utworu „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie” oraz „Kuba wyspa jak wulkan gorąca” z filmu „Ballada o Januszku”. W przeglądzie brało udział 11 świetlic środowiskowych, a uczniowie z naszej świetlicy zostali nagrodzeni „ za efektowną prezentację polskich przebojów filmowych, która na długo pozostanie w pamięci widzów”.
NIE MASZ NIC TAK ZŁEGO, ŻEBY SIĘ NA DOBRE NIE PRZYDAŁO
Uczniowie klas I gimnazjum w kreacjach aktorskich przedstawili sceny z " Zemsty" A. Fredry. Zderzyli się z językiem archaicznym, pełnym frazeologizmów, a było to duże wyzwanie, któremu podołali, zwłaszcza uczniowie klasy Ia . "Zemsta" to wspaniały humor i piękny wiersz. Sztuka , która wyrosła z polskiej ziemi i znajduje się w niej odbicie naszej kultury.Wystawiając tę sztukę, gimnazjaliści okazali szacunek polskiemu teatrowi.
"SŁOWA UCZĄ, PRZYKŁADY POCIAGAJĄ."
14.10.10r.w szkole odbyła się szczególna uroczystość, a mianowicie uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum ślubowali oraz wyrazili wdzięczność nauczycielom w dniu ich święta szczerymi podziękowaniami i życzeniami. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przysięgi pierwszoklasistów na sztandar szkoły,co przypieczętowało przynależność ich do szkoły. Częścią artystyczną spotkania był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klas pierwszych
KANTO I SAMURAJ W NASZEJ SZKOLE

Dnia 23 września 2010 roku zawierciańscy policjanci młodszy aspirant Tomasz Piwowar i młodszy aspirant Bartłomiej Szczeklik ze swoimi psami służbowymi Kanto i Samurajem odwiedzili przedszkolaków i uczniów klas młodszych naszej szkoły. Policjanci przekazali dzieciom podstawowe informacje na temat, jak zachować się wobec psa i co należy zrobić, gdy pies zaatakuje oraz o czym każde dziecko powinno pamiętać w kontaktach z psami. Dzieci obejrzały zaprezentowany przez policjantów i ich psy ciekawy pokaz, mogły też pogłaskać zwierzęta oraz zrobić sobie z nimi zdjęcia. Dużą atrakcją, szczególnie dla chłopców była, możliwość spędzenia kilku chwil w radiowozie policyjnym. Dzieci zadawały też policjantom wiele pytań, na które funkcjonariusze udzielali wyczerpujących odpowiedzi.
Informacje na temat bezpieczeństwa dzieci można znaleźć na stronie policji: http://www.zawiercie.slaska.policja.gov.pl/jak-unikac-zagrozen/bezpieczenstwo-dzieci/ .
„...ABY TEN DZIEŃ NIE ZOSTAŁ ZAPOMNIANY…”
Dnia 10 września 2010 roku przy pomniku poległych w wojnie obronnej 7 września 1939 roku odbyła się uroczystość upamiętniająca ten dzień. Obecni byli kombatanci, przedstawiciele wojewódzkiego i powiatowego związku kombatantów, przedstawiciele władz gminnych i powiatowych, ochotniczej straży pożarnej, społeczność lokalna oraz nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Wierbce.
Spotkanie rozpoczął Pan Jan Mach przewodniczący Związku Kombatantów RP, który zabiega, by pamięć o obrońcach Ojczyzny trwała w młodym pokoleniu. Następnie ks. Proboszcz pomodlił się w intencji poległych, później zebrani wysłuchali programu artystycznego w wykonaniu uczniów kl. II gimnazjum. Uroczystość zakończyły wystąpienia zaproszonych gości, złożenie kwiatów pod pomnikiem oraz wpisy do księgi pamiątkowej.
ROK SZKOLNY CZAS ZACZĄĆ

Uczniowie kl. VI i I gimnazjum na wesoło przywitali nowy rok szkolny 2010/2011. Recytowali wiersze i śpiewali autorskie piosenki do melodii znanych utworów.
Nie zapomnieli również o uczczeniu rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Wszystkim uczniom i nauczycielom oraz pracownikom szkoły życzymy pomyślności w nowym roku szkolnym.