ROK SZKOLNY 2011/2012 PRZESZEDŁ DO HISTORII

    
    Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2011/2012 odbyło się 29.06.2012 r. Wszyscy uczniowie, którzy uzyskali świadectwo z wyróżnieniem odebrali je z rąk pani dyrektor oraz wychowawców w obecności całej społeczności szkolnej. Uczniowie kl. II gimnazjum pożegnali starsze koleżanki i kolegów, opuszczających w tym roku mury naszej szkoły, wręczając im ciekawe upominki - każdy dostał to, co wylosował. Uczniowie kl. V podarowali pamiątki swoim koleżankom i kolegom z kl. VI, kończącym drugi etap edukacji. Tytuł prymusa Szkoły Podstawowej w tym roku szkolnym uzyskał Miłosz Sikora, a Gimnazjum - Kinga Gumułka. Prymusi otrzymali pamiątkowe plakietki, a ich rodzice odebrali listy gratulacyjne. Został też powołany nowy poczet sztandarowy na miejsce uczniów, kończących szkołę. Skład pocztu: chorąży - Sebastian Głowania, zastępca - Kamil Ptak; asysta: Piątkowska Patrycja, Czech Aleksandra, zastępca - Sara Gawłowska.
WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY ZA PRACĘ W ROKU SZKOLNYM  2011/2012 I ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI.

WYCIECZKOWY DZIEŃ KLASY IV, V i VI

    
    06.06.2012r. uczniowie kl. IV ,V i VI wzięli  udział w  wycieczce do Oblęgorka, gdzie zwiedzili muzeum Henryka Sienkiewicza.
Kolejnym etapem wycieczki był Bałtów. Na 60 ha naturalnego zbocza tutejszych wyżyn można spotkać np. jelenie Dybowskiego, muflony, stada bydła szkockiego, kozice śruborogie, alpejskie, wielbłądy i strusie. Przewodnik przekazał ciekawe informacje na temat tych zwierząt, które można było obserwować na wyciągnięcie ręki. Bałtowskie safari zwiedzaliśmy, podróżując specjalnie do tego celu zaadoptowanym „amerykańskim school busem”. Widzieliśmy też przepiękne wąwozy lessowe. Uczniowie oglądali również tresurę psa.

ZIELONA SZKOŁA 2012

    
    20.05.2012 roku uczniowie klas trzecich wraz z opiekunami wyjechali na zieloną szkołę do Łeby. W czasie dwutygodniowego pobytu nad Bałtykiem spacerowali i bawili się na plaży. Podczas chrztu morskiego  każdy uczestnik otrzymał morskie imię. Dzieci uczestniczyły w wielu wycieczkach. Zwiedzali zabytki Gdańska, oglądali wnętrze zabytkowego  statku „Błyskawica" i zostali zapoznani z jego historią. W oceanarium podziwiali florę i faunę mórz i oceanów. Podczas pobytu w Instytucie Techniki wykonywali ciekawe doświadczenia fizyczne. Płynęli tramwajem wodnym po jeziorze Łebsko. W Muzeum Wyrzutni Rakiet oglądali rakiety używane  w czasie II wojny światowej. Podziwiali przyrodę Słowińskiego Parku Narodowego, gdzie wspinali się po ruchomych wydmach. Zwiedzali też latarnię morską w Stilo. Jeździli konno i bryczką w stadninie koni w Nowęcinie. Spacerując po Parku Dinozaurów w Łebie, zachwycali się eksponatami prehistorycznych zwierząt.

DZIEŃ SPORTU I DZIEŃ DZIECKA

    
    Dnia 31.05.2012 r. w naszej szkole odbył się Dzień Sportu i Dzień Dziecka. Uczniowie rywalizowali ze sobą w różnych dyscyplinach sportowych takich jak: siatkówka, piłka nożna, dwa ognie usportowione, skok w dal, bieg na 60 m. W szkole podstawowej najlepszy wynik zarówno w biegu jak i w skoku w dal osiągnęli: wśród chłopców Adam Witkowicz, a wśród dziewcząt Karina Szwaja. Natomiast w gimnazjum najlepsza w biegu i w skoku w dal okazała się Paulina Skowronek, a z chłopców w biegu nie do pokonania był Tomasz Grabowski, zaś w skoku w dal Wojciech Kapuśniak. Odbył się też mecz pomiędzy gimnazjalistami, a strażakami. W tym starciu strażacy okazali się rywalami nie do pokonania. Dzień ten uświetnił pokaz psów policyjnych „Małego” i „Samuraja”. Policjanci przypomnieli dzieciom i młodzieży, jak prawidłowo zachować się wobec psa, jak psy reagują na nasze zachowanie i co należy zrobić, gdy pies nas zaatakuje.

„CUDZE CHWALICIE, SWEGO NIE ZNACIE”

    
    Jak od kilku lat w maju uczestniczymy w rajdzie „Poznajemy zabytki Pilicy”. W tym roku 30 maja odbył się już VII rajd. Uczniowie kl. VI poznali historię i zabytki Pilicy. Swoją wędrówkę rozpoczęli od rynku, następnie udali się pod historyczny drewniany kościół św. apostołów Piotra i Pawła na wzgórzu św. Piotra. Później zobaczyli ruiny kościoła św. Stanisława i Walentego w Zarzeczu, figurę św. Jana Nepomucena w drewnianej obudowie i  kościół szpitalny św. Jerzego. Dalej trasa rajdu wiodła pod zabytkowy XVII-wieczny zamek z parkiem i murami obronnymi. Uczestnicy rajdu zwiedzili też kościół parafialny św. Jana Chrzciciela i Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej – Opiekunki Rodzin. Na zakończenie rajdu w bibliotece gminnej uczestnicy otrzymali plakietki pamiątkowe, dyplomy, przewodniki oraz poczęstunek.

XX OGÓLNOPOLSKI ZLOT SZKÓŁ SIENKIEWICZOWSKICH

    
    Zlot szkół sienkiewiczowskich odbył się już po raz 20 (my byliśmy siódmy raz). W tym roku spotkanie przedstawicieli sienkiewiczowskiej braci odbyło się w dniach 25 – 27.05.2012 r. na Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim. Nasi przedstawiciele na tym zlocie to uczniowie: Kinga Gumułka, Miłosz Sikora oraz nauczyciele: M. Szymczyk i  J. Szota. Tradycyjnie zlot otworzył uroczysty przemarsz delegacji na rynek, na którym zebranych powitał prezydent miasta. Po programie artystycznym i występach zaproszonych gości miało miejsce wręczenie nagród dla laureatów konkursów zlotowych. W tym roku jedna z pierwszych nagród przypadła dla uczennicy naszej szkoły Moniki Bujak, która zajęła I miejsce w konkursie plastycznym w kategorii gimnazjum, w tym samym konkursie III miejsce zajęła Paulina Witkowicz. W kategorii szkół podstawowych wyróżnienie zdobyła Aleksandra Grzesiak. W drugim dniu wszyscy uczestnicy zlotu udali się na wycieczkę do Gdańska. Po zwiedzeniu miasta nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem w Szpęgawsku, gdzie w okresie II wojny hitlerowcy wymordowali ok. 7000 Polaków. Potem zebrani udali się nad jezioro Jamertal. To właśnie tam w 1960 nad brzegiem jeziora wybudowano dla potrzeb filmu „Krzyżacy”, drewniany gród Spychów, w którym rezydował Jurand. W tym właśnie miejscu odbyło się ciekawe spotkanie z odtwórcą roli Zbyszka z Bogdańca panem Mieczysławem Kalenikiem.
Następnie zlotowicze udali się na pokaz Bractwa Rycerskiego i miło spędzili czas przy ognisku.

WYCIECZKOWY DZIEŃ KLASY V

    
    22 maja 2012 r. uczniowie klasy V wzięli udział w wycieczce do Krakowa i Wieliczki. Zwiedzili istniejące od 1967 roku Muzeum Lotnictwa Polskiego. Towarzyszący przewodnik, przekazywał ciekawe informacje na temat eksponatów, znajdujących się na terenie muzeum. Następnie uczniowie pojechali do Zabytkowej Kopalni Soli w Wieliczce, która jest jedynym obiektem górniczym na świecie, czynnym bez przerwy od średniowiecza do chwili obecnej. Idąc szlakiem turystycznym, zwiedzali jego oryginalne wyrobiska, zrekonstruowane urządzenia, kaplice. Wycieczka miała również charakter rekreacyjny. Uczniowie zmęczeni, ale pełni wrażeń udali się do Parku Wodnego w Krakowie. Dwugodzinny pobyt sprawił, że uczniowie odzyskali siły i nabrali apetytu, co skłoniło wszystkich do sporządzenia długiej listy zakupów w Mac Donaldzie.

TRZY DNI W BIESZCZADCH

    
    Rankiem 18 maja 2012 roku o godzinie 6.00 spod szkoły wyruszył autokar, zmierzający ku Bieszczadom. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie gimnazjum i klas szóstych szkoły podstawowej. Pierwszym punktem wycieczki został legendarny Kamień Leski. Następnie odwiedziliśmy Centrum Ekumeniczne w Myczkowcach. W godzinach popołudniowych odbyliśmy spacer po zaporze wodnej w Solinie oraz rejs statkiem. Drugiego dnia podziw wzbudziła w nas prezentacja „artysty od koryt świńskich’’, jak również odwiedziny w pracowni ikon. Na podsumowanie dnia drugiego wszyscy uczestnicy skosztowali kiełbasek. Ostatniego dnia wycieczki poszliśmy na górę Suliłę, do klasztoru sióstr Nazaretanek w Komańczy i spróbowaliśmy serów owczych. Dowiedzieliśmy się także wiele o tradycjach łemkowskich. Zwiedziliśmy również wiele cerkwi i kościołów. Po każdym wyczerpującym dniu nocowaliśmy, jak również jedliśmy posiłki  u pensjonacie „U Bogusi’’.


Z SIENKIEWICZEM NA WESOŁO

    
    Tak jak co roku w maju dnia 17.05.2012 r. odbyło się uroczyste święto naszej szkoły. W tym roku uczniowie przedstawili program „Z Sienkiewiczem na wesoło” przygotowany pod opieką M. Chmury i B. Kłysińskiej. Wystąpił też zespól taneczny dziewcząt z klasy VI oraz w występie solowym zaprezentowała swoje umiejętności uczennica kl. I b gimnazjum.
    Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach. W orkiestrze tej, co warto podkreślić, grają również byli uczniowie naszej szkoły.
Na uroczystość przybyli nauczyciele emeryci, sekretarz Urzędu Miasta i Gminy w Pilicy pani Janina Dulbińska – Przybylik oraz dyrektor ZEAS – u w Pilicy pani Barbara Dąbrowa.

WYCIECZKA DO KRAKOWA

    
     09.05.12r. gimnazjaliści uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. W teatrze Groteska obejrzeli interpretację Balladyny J. Słowackiego, w której świat przedstawiony utworu (elfów i ludzi) został przełożony na świat aktorów i lalek. Zabieg teatralny świata Balladyny pozwolił zobaczyć fenomen zła i uświadomił , co jest ważniejsze ponad władzę, a mianowicie: rodzina , dobro, miłość, altruizm;
   Następnie wycieczkowicze uczestniczyli w lekcji teatralnej, podczas której poznali teatr lalkowy w nieznanym im  do tej pory kontekście. Ponadto byli w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie doświadczyli majowej, estetycznej uczty duchowej. Bajkowy, kolorowy świat roślin sprowokował młodzież do fotografowania. Dużym zainteresowaniem cieszyła się Muchołówka amerykańska roślina mięsożerna, która trzymała w swych objęciach muchę. Pełni wrażeń, leniwym spacerem ul. Floriańską uczniowi udali się do autokaru , którym bezpiecznie wrócili do domu.

EGZAMIN GIMNAZJALNY 2012

    
     W dniach 24,25,26.04.2012r. w całej Polsce odbyły się egzaminy gimnazjalne. W pierwszym dniu uczniowie zmagali się z historią oraz językiem polskim, w drugim z przedmiotami przyrodniczymi i matematyką, a w trzecim dniu przyszli na egzamin podstawowy i rozszerzony z języka angielskiego. Historia niektórym przysporzyła trudności, natomiast język polski był w miarę łatwy. Część przyrodnicza dla większości była wielkim wyzwaniem, a w matematyce niektóre zadania przeraziły piszących. Podstawowy angielski, jak mówili uczniowie był łatwy, natomiast rozszerzenie trochę trudniejsze.  Między egzaminami gimnazjaliści chodzili na 45-minutowe przerwy do poszczególnych sal i przekrzykiwali się nawzajem, sprawdzając odpowiedzi. Stres nie ustępował na krok. Wszyscy denerwowali się wynikami, bo przecież od nich zależy do jakich szkół pójdą. Trzecioklasiści bardzo dziękują pani dyrektor która nieustannie ich pocieszała przed i po egzaminach.


JURAJSKI TURNIEJ LEKKOATLETYCZNY

20 kwietnia, 2012 | Autor:  J. Nowak, K. Szwaja, A. Zdeb
    
     Dnia 20.04.2012r. o godz. 9.00 w Pilicy odbyły się zawody lekkoatletyczne. Wzięły w nich udział drużyny z Pilicy, Dłużca, Ogrodzieńca, Podzamcza oraz Wierbki. Sportowcy konkurowali w biegu na 60 m, skoku w dal i rzucie piłeczką palantową. Przedstawicielki naszej szkoły z klasy VI otrzymały drugie miejsce, a z klasy V - trzecie. Natomiast chłopcy z klasy VI wywalczyli drugie miejsce, a z klasy V - trzecie. Podsumowując, nasza szkoła zajęła ogólnie drugie miejsce. Karina Szwaja zdobyła srebrny medal w klasyfikacji dziewcząt z klas VI. Bartosz Osuszek uzyskał najwyższy wynik w rzucie piłeczką palantową, który wynosi 47,5 m. Cieszymy się z tegorocznych osiągnięć i mamy nadzieję, że w przyszłości wyniki będą coraz lepsze.

NASZA SZKOŁA NA OBRADACH ONZ

    
     W dniach 29.03.2012 i 30.03.2012 w Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu odbyła się konferencja wzorowana na obradach ONZ. Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w tym przedsięwzięciu pod nazwą  Żermun. Do Żeromskiego przyjechało 90 uczestników. Pod opieką p. Barbary Cholewki oraz p. Marii Sajdak-Szumary na konferencji zasiadło pięć uczennic z gimnazjum w Wierbce. Uczestników podzielono na pięć komisji: Komisja Ochrony Środowiska – Kinga Gumułka; Komisja Praw Człowieka – Agnieszka Janosik; Komisja Polityczna – Dominika Ptak; Komisja Ekonomiczno-społeczna – Anna Fendler; Komisja Specjalna – Paulina Płoszaj. Ogólnym tematem była walka z biedą. Wszyscy uczestnicy wypowiadali się  w języku angielskim.   W pierwszy dzień uczestnicy pracowali w grupach nad wspólnymi rezolucjami, a w drugi dzień rozpoczęły się obrady ogólnego zgromadzenia ONZ. Przedstawiciele naszej szkoły aktywnie uczestniczyli w obradach nad rezolucjami. Byłyśmy bardzo zadowolone z uczestnictwa w  Żermunie   i zachęcamy do udziału w przyszłym roku.
                                                                               

ZIMOWA SZKOŁA NARCIARSKA

    

     W dniach od 5 do 9 marca 2012r odbyła się „szkoła zimowa" w Zębie k/Zakopanego. Uczestniczyło  w  niej  23  uczniów oraz  2  rodziców  pod  kierownictwem  nauczyciela wych-fiz Mariusza Jędruszka . Opiekę nad dziećmi sprawowali pedagodzy: Wojciech Ptak i Joanna Kwiecińska. W  trakcie  pobytu  został  zrealizowany „Program szkoły zimowej”,
którego głównym celem była nauka i doskonalenie jazdy na nartach. Poza tym uczniowie poznawali piękno Tatr m.in. podczas pieszej  wycieczki  do  Zakopanego. Trasa wiodła szlakiem  górskim  wprost  na  Gubałówkę, z której  po  zjeździe kolejką linową uczniowie przemierzyli Krupówki, aby z bliska zobaczyć Wielką Krokiew wjeżdżając nań wyciągiem krzesełkowym. Niewątpliwą atrakcją były również gawędy o Janosiku i innych zbójach, pokaz starej broni i strojów góralskich, przeprowadzony przez przewodnika i ratownika górskiego Stanisława Mlekodaja. Wyjazd zwieńczył nocny kulig z pochodniami oraz pożegnalne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za zdobyte miejsca w profesjonalnie zorganizowanych zawodach narciarskich . Wspaniała pogoda, miła atmosfera i malownicze krajobrazy spotęgowały niezapomniane wrażenia uczniów, którzy mieli możliwość edukacji poza tradycyjnym systemem klasowo - lekcyjnym.

ZABRAKŁO SZCZĘŚCIA

    

     W dniu 01.03.2012 r. odbyły się Powiatowe Zawody Sportowe w Zawierciu w tenisa stołowego. Konkurencja była duża, wszyscy grali na bardzo dobrym poziomie. Zarówno dziewczyny, jaki i chłopcy, którzy reprezentowali naszą szkołę nie zajęli miejsca na podium. Najlepszymi zawodnikami okazali się Mateusz Płoszaj, który zajął miejsce 8 oraz Dominika Ptak, która zajęła miejsce 10. Zaraz za nimi była reszta zawodników z naszej szkoły. Reprezentanci dorównywali  zawodnikom, grającym w finale. Mimo porażki zawodnicy naszej szkoły nie stracili ducha walki.
                                      

W ŚWIECIE SPORTU

    

23.02.12 r. w  Zespole Szkół w Wierbce na sali gimnastycznej odbyły się Gminne Zawody Sportowe w tenisa stołowego. W rozgrywkach brały udział dwie szkoły. Drużyna dziewczyn w składzie:  A. Kołodziejczyk, D. Ptak, S. Gawłowska, wygrała prawie wszystkie mecze i zajęła pierwsze miejsce. Drużyna chłopców w składzie: W. Kapuśniak, R. Gumułka, M. Płoszaj, wygrała jednym punktem z drużyną z Pilicy. Zawodnicy byli bardzo dumni, gdy pani dyrektor wręczała dyplomy, a dzięki zdobytym punktom jadą na Powiatowe Zawody Sportowe do Zawiercia.

WYRÓŻNIENIA W KONKURSIE RECYTATORSKIM

    

W dniu 23 lutego 2012 roku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 3 w Dzwono – Sierbowicach pod patronatem UMiG w Pilicy.
    W konkursie wzięło udział 23 uczestników ze wszystkich szkół gminy Pilica. Uczniowie występowali w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – III i IV – VI szkoły podstawowej. Prezentowane utwory konkursowe oceniane były przez jury według ustalonych kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa, ogólne wrażenie artystyczne. Poziom recytacji utworów był bardzo wysoki, dlatego cieszy fakt, że dwie uczennice naszej szkoły zostały docenione przez jury i zdobyły wyróżnienia:
 w kategorii klas I – III - Wiktoria Grabowska klasa IIIa; w kategorii klas IV – VI - Aleksandra Zdeb klasa VI.
 Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

ZAWIEDZIONE NADZIEJE

    

W dniu 27.01.12 r. odbyły się Gminne Zawody Sportowe w piłkę siatkową. Gospodarzem była Pilica. Niestety nasza drużyna dziewczyn i chłopców po wielkich staraniach przegrała. W pierwszych setach byliśmy bliscy wygranej, ale pomimo perfekcyjnego dopingu nie doszło do niej. Trener bardzo się denerwował i motywował zawodników do gry. Profesjonalnie fotografowała wszystkie akcje niezawodna pani Jadwiga Szota. Siatkarze i siatkarki mają nadzieję, że zrewanżują się na Turnieju Wiosennym.
      Oby nadzieje się spełniły!

BAL PRZEBIERAŃCÓW

    

25 stycznia 2012 r. na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się coroczny bal karnawałowy. Zabawa rozpoczęła się wspólnym odtańczeniem „Kaczuszek”, potem dzieci bawiły się przy piosence „Jedzie pociąg” i innych. W trakcie balu został rozstrzygnięty konkurs na najciekawszy strój karnawałowy. Komisja konkursowa składała się z przedstawicieli uczniów, rodziców i nauczycieli. Do konkursu przystąpiło 22 dzieci – wszystkie z klas I – III. Członkowie komisji jednogłośnie przyznali 4 wyróżnienia (I miejsca). Otrzymali je: Mumia (Konrad Gamrot), Jaskiniowiec (Wiktoria Goncerz), Kot (Marianna Szymczyk) i Wiedźma (Klaudia Ciempka).

GMINNY TURNIEJ MINI PIŁKI SIATKOWEJ

    

24.01.2012 r. w Pilicy odbyły się rozgrywki piłki siatkowej chłopców, a 25.01.2012 r. w Dzwono – Sierbowicach dziewcząt. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta z naszej szkoły zajęli zaszczytne drugie miejsce. Chłopcy niestety nie mogli pograć zbyt dużo, gdyż do rozgrywek w tej kategorii zgłosiły się tylko dwie drużyny z Pilicy i Wierbki. Natomiast dziewczynki mogły się wykazać, ponieważ do rywalizacji przystąpiły cztery drużyny ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy. I miejsce przypadło uczennicom ze szkoły w Pilicy, II siatkarkom z naszej szkoły, III miejsce wywalczyły dziewczęta z Dzwono – Sierbowic, a IV ze Sławniowa. Nam na pocieszenie został fakt, że w meczu towarzyskim po zakończeniu turnieju udało się pokonać dobrze grające dziewczęta z Pilicy.

JAK ZWYKLE  DRUDZY

    

W dniu 19.01.2012 r. na hali sportowej Zespołu Szkół w Pilicy odbył się coroczny Gminny Turniej Gier i Zabaw dla uczniów klas II – V. Nasi uczniowie godnie reprezentowali szkołę i po wielu konkurencjach zajęli II miejsce, tak jak to miało miejsce w poprzednich latach.
 



XX FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

    

8 stycznia po raz XX  zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podobnie jak w poprzednich latach również w tym roku uczennice naszej szkoły wystąpiły w koncercie zorganizowanym z tej okazji, który odbył się w hali sportowej w Pilicy. Sara Gawłowska  wystąpiła w tańcu jazzowym do utworu „Because of you”, a grupa w składzie: Sara Gawłowska, Paulina Skowronek i Ewa Kończyk wykonała układ taneczno – akrobatyczny do utworu „Bring me to Life”. Występ bardzo podobał się zgromadzonej publiczności – w czasie jego trwania i na zakończenie artystki zostały nagrodzone gromkimi brawami.

"O NOCY CICHA..."

    

 06.01.12r.uczniowie gimnazjum brali udział w "X Gminnym Przeglądzie Jasełek Szkolnych" w Pilicy, gdzie przedstawili spektakl poetycko - muzyczny pt. " O nocy cicha ...".
Nie były to tradycyjne Jasełka, gdyż swym obrazem nawiązywały do obecnych realiów i  problemów XXI w. Ukazywały one ludzi gdzieś  zagubionych w "dżungli świata", ale  poszukujących wartości  ponadczasowych: miłości, dobra, miłosierdzia, szczęścia, wiary. Niepowtarzalny, refleksyjny klimat tworzyły śpiew i muzyka. Zaangażowanie  młodych aktorów, nauczycieli i rodziców opłaciło się, gdyż  spektakl wywarł na słuchaczach duże wrażenie. Natomiast młodzież przede  wszystkim "zaistniała" nie tylko w środowisku lokalnym, ale też  gminnym i miała możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

WSPOMNIENIA O JANIE PAWLE II

    

  W piątek 21.10.2011r. odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia pt. „Wspomnienia o Janie Pawle II”. Uczniowie klas VI zaprezentowali ciekawostki z życia Papieża – Polaka. Przedstawili go również jako człowieka pełnego humoru, który miał wobec siebie duży dystans, często się śmiał i lubił żartować.
Montaż przeplatany był piosenkami w wykonaniu artystów z kl. III, VI i Ib gimnazjum. Zaśpiewano między innymi „Barkę” i „Lolka”. Akademia bardzo podobała się publiczności, świadczy o tym fakt, że na przerwach słychać było nucone melodie wysłuchane podczas akademii. 

DZIEŃ NAUCZYCIELA I ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS I

    

  14 października 2011r. w Zespole Szkół w Wierbce świętowano Dzień Edukacji Narodowej oraz ślubowanie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej i gimnazjum.  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 9. 00 akademią, podczas której wychowankowie zaprezentowali przygotowany z pomocą swoich wychowawców program artystyczny. Najmłodsze dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki, a młodzież przedstawiła scenkę humorystyczną pt. „Godzina wychowawcza". Nie zabrakło słów podziękowań dla wszystkich pracowników szkoły. W uroczystości wzięli udział także rodzice pierwszoklasistów, którzy swą obecnością uświetnili ten ważny, uroczysty moment w życiu swoich pociech. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć i wzruszeń, które z pewnością na długo pozostaną w pamięci.

"LUDZIE LUDZIOM ZGOTOWALI TEN LOS."

    

  12 października 2011r.gimnazjaliści z klas:IIab i IIIa wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Oświęcimia.Wizyta w Miejscu Pamięci wywołała wiele emocji i liczne pytania.Przed zwiedzaniem terenu  byłego obozu zagłady młodzież uczestniczyła w swoistej lekcji historii w Synagodze i w Muzeum na Zamku, podczas której poznali obyczaje żydowskie,przedwojenne relacje chrześcijańsko-żydowskie,podstawy polityki represji i eksterminacji wobec narodów słowiańskich i Żydów.
  Od zakończenia II wojny światowej minęło 66, mimo to wciąż trudno zrozumieć rozmiar zbrodni popełnionych w obozie koncentracyjnym i  zagłady Auschwitz- Birkenau. 

OTWARCIE KOMPLEKSU BOISK SPORTOWYCH

    

  Dnia 21 września 2011 roku odbyło się otwarcie kompleksu boisk sportowych przy Zespole Szkół: Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza i Gimnazjum nr 2 w Wierbce w ramach projektu „Moje boisko – Orlik 2012”.
W uroczystości wzięli udział: przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych, gminnych, oświatowych, dyrektorzy okolicznych szkół, rodzice i uczniowie oraz pracownicy szkoły. W programie było m. in. spotkanie uczestników w sali gimnastycznej, przejście na obiekt Orlika, otwarcie kompleksu boisk sportowych, wystąpienia zaproszonych gości, podziękowanie samorządu uczniowskiego oraz pokazy sportowe w wykonaniu dzieci i młodzieży zespołu szkół. Przedstawiciel samorządu uczniowskiego w swoim wystąpieniu podkreślił, że przywiązanie do sportu będzie rozwijane dzięki zajęciom na kompleksie boisk sportowych w myśl słów Monteskiusza „Człowiek przywiązuje się do rzeczy, którymi jest ustawicznie zajęty”.

W HOŁDZIE ZASŁUŻONYM

    

  16 września 2011 roku przy pomniku w Kleszczowie młodzież i nauczyciele naszej szkoły, przedstawiciele kombatantów, władze samorządowe oraz mieszkańcy wsi Kleszczowa  oddali hołd poległym w związku z wybuchem II wojny światowej i bitwą na polach wsi Kleszczowa, a także uhonorowali medalami kombatantów oraz osoby zasłużone tj. pana Jana Macha oraz panią Danutę Kot i Marię Sajdak – Szumarę.


ODZNACZENIE DLA NASZEJ SZKOŁY 

    
   W dniu 1 września 2011 roku na zaproszenie Prezydenta Miasta Zawiercie oraz Kombatantów i Weteranów Zawiercia pani dyrektor Danuta Kot oraz poczet sztandarowy w składzie: Marta Czech, Paulina Płoszaj i Łukasz Czech wraz z opiekunem panią Marią Nowak wzięli udział w obchodach 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
  Pod pomnikiem „Ofiar Hitleryzmu i Stalinizmu” obecni uczcili walczących o niepodległość, a także odznaczyli tych, którzy pielęgnują pamięć i dbają o szacunek dla ofiar II wojny światowej - m. in. nasza szkoła została odznaczona medalem pamiątkowym „Zwycięzcom 1945”.

WSZYSTKIEGO DOBREGO W NOWYM ROKU SZKOLNYM

    
   1 września 2011 roku o godzinie 9. 00 w Zespole Szkół w Wierbce odbyła się akademia rozpoczynająca rok szkolny 2011/2012. Poprzedziła ją msza św. w kościele.
W inauguracji roku szkolnego wzięli udział: dyrekcja, grono pedagogiczne, pracownicy administracji i obsługi, uczniowie oraz rodzice. Nie zabrakło także akcentu historycznego, poświęconego 72 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
 Organizatorów zaskoczyła krótka przerwa w dopływie energii elektrycznej, która nieznacznie wpłynęła na przebieg uroczystości.